Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zostawiła dziecko w samochodzie w 30-stopniowy upał

Data publikacji 01.07.2010

To już kolejny w ostatnim czasie przykład nieodpowiedzialności dorosłych opiekunów. Babcia, opiekująca się dwuletnim wnuczkiem, pozostawiła go w zamkniętym samochodzie w 30-stopniowym upale. Kobieta przyszła do Komendy Powiatowej w Rykach złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Przypadkowy przechodzień zauważył płaczące, omdlewające dziecko i wezwał Policję.

Wczoraj około godz. 17.15 dyżurny komendy w Rykach przyjął zgłoszenie od przypadkowego przechodnia, że na ul. Poniatowskiego w Rykach, na parkingu przy domu towarowym w samochodzie marki Daewo Matiz zauważył płaczące, małe dziecko. Na dworze panował ponad 30-stopniowy upał, a samochód był zamknięty i stał na słońcu. Policjanci na miejscu zastali spoconego i czerwonego malca przypiętego pasami bezpieczeństwa w foteliku. Chłopiec był wystraszony i płakał, ale mundurowym szybko udało się nawiązać z nim kontakt. Aby nie narażać go na dodatkowe niebezpieczeństwo przy ewentualnym siłowym otwieraniu drzwi wytłumaczyli chłopcu, jak ma otworzyć drzwi samochodu od wewnątrz. Dzięki temu chłopiec sam odblokował drzwi i policjanci wydostali go z rozgrzanego wnętrza pojazdu, przekazując pogotowiu ratunkowemu.

Jak się okazało, dziecko w samochodzie pozostawiła 50-letnia babcia, mieszkanka Puław. Do Ryk przyjechała w celu złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Jak twierdziła, gdy pozostawiała samochód na parkingu, chłopiec spał i nie mogła go dobudzić. Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Nieumyślne narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą do 1 roku pozbawienia wolności.

Przestrzegamy wszystkich rodziców, opiekunów przed zostawianiem pociech na tzw. chwilę w samochodach w upalne dni. Dziecięcy organizm jest narażony na szybszą utratę wody i błyskawiczne przegrzanie oraz natychmiastowe osłabienie.

Nie pozostawiajmy dzieci bez opieki! Bądźmy odpowiedzialni!

(KWP w Lublinie / js)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja