Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podwójne uderzenie CBŚ w tytoniowy biznes

Data publikacji 06.07.2010

Policjanci CBŚ zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów. W Szczecinie funkcjonariusze zatrzymali 8 mężczyzn, zabezpieczyli ponad 16 ton tytoniu i zlikwidowali linię produkcyjną papierosów. Z kolei w Łodzi w ręce śledczych wpadło 12 mężczyzn. Zabezpieczono około 6 ton tytoniu, prawie milion sztuk papierosów oraz kompletną linię technologiczną do produkcji papierosów. Straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę prawie 10 mln złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, prowadzący  sprawę związaną z nielegalnym wytwarzaniem znacznych ilości papierosów,  wytypowali miejsce w województwie zachodniopomorskim, w którym taka działalność mogła być prowadzona. Teren był rozległy, znajdowało się na nim wiele budynków i magazynów, dlatego do działań zaangażowano ponad 60 funkcjonariuszy z CBŚ i Izby Celnej.

Akcja była dokładnie zaplanowana i przygotowana przez policjantów. Funkcjonariusze otoczyli teren i sprawdzali kolejne pomieszczenia. Po wejściu do zabudowań policjanci zatrzymali 8 mężczyzn. W momencie zatrzymania kilku z nich próbowało się ukryć, nawet w stropie budynku.

Jak się okazało, wszystkie informacje zebrane przez śledczych CBŚ były prawdziwe. W jednym z magazynów o powierzchni ponad 200 m² znajdowała się linia produkcyjna: maszyny do wyrobu papierosów, paczkowania oraz specjalny papier do tworzenia bibułek i filtrów papierosowych. Poza elementami do produkcji papierosów we wnętrzu znajdowało się ponad 16 ton tytoniu, który częściowo był rozsypany i suszony. Jak oceniają policjanci z takiej ilości tytoniu można wyprodukować ponad 20 milionów sztuk papierosów. Same maszyny do linii produkcyjnej są warte ponad 1,2 miliona złotych. Powstałe straty Skarbu Państwa z tytułu tej działalności zostały wstępnie oszacowane przez funkcjonariuszy Izby Celnej na kwotę ok. 7 mln złotych.

Funkcjonariusze zatrzymali 8 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Prokurator przedstawił im zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Druga nielegalna fabryka papierosów została zlikwidowana przez funkcjonariuszy CBŚ w Łodzi. Rozpracowywaniem grupy przestępczej zajmującej się wyrobem papierosów śledczy zajmowali się od lutego. W pierwszej kolejności policjanci z CBŚ zajęli się odłamem grupy zaangażowanym w produkcję papierosów. Ustalono, że fabryka zlokalizowana jest w dawnych zakładach produkcyjnych na jednym z łódzkich osiedli. Pomieszczenia te zostały wynajęte przez organizatora tytoniowego biznesu.

W miniony czwartek funkcjonariusze CBŚ wraz z Izbą Celną weszli do typowanej fabryki. Przestępczy proceder „szedł pełną parą”. Wewnątrz znajdowało się 10 pracowników i osoba pełniąca rolę „kadrowca”. Linia technologiczna pracowała, a do przerobienia na papierosy czekało około 6 ton tytoniu. W fabryce znajdowały się także wyprodukowane już papierosy. Obok pomieszczeń produkcyjnych w fabryce znajdowały się także pokoje socjalne, w których rezydowali pracownicy. Osoby te były zatrudniane do konkretnego cyklu produkcyjnego, który trwał kilkanaście dni, w zależności od ilości tytoniu przygotowanego do przerobu. Praca odbywała się w systemie dwuzmianowym. Pracownicy na czas cyklu produkcyjnego byli „skoszarowani” w fabryce – tam nocowali i spożywali posiłki dostarczane im za darmo przez „kadrowca”. Mimo że warunki pracy były ciężkie, mężczyźni godzili się na nie, bowiem zarabiali dziennie kilkaset złotych „na rękę”.

Policjanci szacują, że dziennie z linii technologicznej uzyskiwano 700 tysięcy sztuk papierosów, które następnie paczkowano i pakowano w kartony, a następnie  przemycano do Europy Zachodniej. W czasie policyjnej akcji personel fabryki zabarykadował się w pomieszczeniach. Do zatrzymania osób użyto więc grupy szturmowej, która wyważała drzwi. Jeden z zatrzymywanych próbował uciec, skacząc przez okno - mężczyzna połamał obie nogi.

Funkcjonariusze Izby Celnej szacują, że papierosy wyprodukowane z zabezpieczonego tytoniu mogły spowodować uszczuplenie skarbu państwa z tytułu podatku akcyzowego w wysokości 2,5 miliona złotych.

Łącznie stróże prawa zatrzymali 12 osób – mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat. Są to mieszkańcy Łodzi, województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego. Wśród nich jest 10 pracowników fabryki, 37-letni łodzianin, który zajmował się doborem i nadzorem personelu, oraz kierowca tira, który przyjechał po towar. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a dzień później zostali przesłuchani.

Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi przedstawił 12 mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy odpowiedzą także za złamanie przepisów kodeksu karno-skarbowego, ustawy prawo własności przemysłowej i ustawy o wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Za udział w zorganizowanym nielegalnym tytoniowym biznesie grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Decyzją sądu 11 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawa jest rozwojowa – Centralne Biuro Śledcze jest już na tropie kolejnych osób zamieszanych w ten przestępczy proceder. Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Łodzi. 

  • fot. KWP w Szczecinie
  • fot. KWP w Szczecinie
  • fot. KWP w Szczecinie
  • fot. KWP w Łodzi
  • fot. KWP w Łodzi
  • fot. KWP w Łodzi
  • fot. KWP w Łodzi
  • fot. KWP w Łodzi
  • fot. KWP w Łodzi
Powrót na górę strony