Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania za korupcję w WORD

Data publikacji 09.02.2007

Kolejne pięć osób, instruktora i cztery kursantki, zatrzymali policjanci z Wydziału d/w z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych w maju 2006 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Zatrzymanym zarzuca się pośrednictwo i wręczanie łapówek w zamian za "załatwianie" pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Za egzamin na prawo jazdy kategorii "B" trzeba była zapłacić kilkaset złotych. Stawka była dwukrotnie większa w przypadku uprawnień na pojazdy ciężarowe.
 
Podejrzanym przedstawiono zarzuty czynnego i biernego łapownictwa, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. 
 
W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w poznańskim WORD do tej pory zatrzymano 5 egzaminatorów, 5 instruktorów jazdy i 67 kursantów. Wobec egzaminatorów i instruktorów sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec kursantów natomiast dozory policyjne, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz samochody o łącznej wartości ponad 500 tysięcy złotych.
 
Analiza zgromadzonego materiału dowodowego pozwoliła na wytypowanie 300 przypadków, w których mogło dojść do wręczenia korzyści majątkowych w zamian za pozytywne załatwienie egzaminu na prawo jazdy.
 
Policjanci przypominają, że wszystkie osoby, które dobrowolnie przyznają się do wręczenia korzyści majątkowej i złożą wyczerpujące wyjaśnienia w tej sprawie, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, pod warunkiem jednak, że zgłoszą się do organów ścigania, zanim te stwierdzą zaistnienie przestępstwa na podstawie materiałów własnych.
 
Funkcjonariusze zwracają się ponadto z apelem do osób, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat nieprawidłowości w WORD w Poznaniu, aby skontaktowały się z Wydziałem dw. z Korupcją KWP w Poznaniu – e-mail: korupcja@wielkopolska.policja.gov.pl lub pod numerem bezpłatnej infolinii: 0800-130-334.
 
Planowane są kolejne zatrzymania.
Powrót na górę strony