Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zatrzymani w sprawie paliwowej

Data publikacji 12.07.2010

Policjanci z Poznania ujawnili w Gostyniu miejsce magazynowania oleju opałowego, który prawdopodobnie poddano procesowi wybielania i przeprowadzenia w olej napędowy. W podziemnych zbiornikach zabezpieczono 85 tys. litrów paliwa. Zatrzymano 7 osób, w tym jedną na Śląsku i jedną w woj. kujawsko-pomorskim. Działania Policji to kolejny etap śledztwa w sprawie paliwowej – łącznie już 13 osób usłyszało zarzuty oszustwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Efektem pierwszego etapu śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, było zlikwidowanie w kwietniu tego roku w Szamotułach bazy paliwowej z linią technologiczną do przerabiania oleju opałowego na pełnowartościowy olej napędowy. Sprawę prowadzili policjanci z KWP w Poznaniu zwalczający przestępczość gospodarczą, współdziałając z funkcjonariuszami skarbowymi. Zatrzymano wtedy dziesięć osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę przepompowni paliwa oraz podejrzewanych o fałszowanie dokumentów i zorganizowanie tego nielegalnego procederu. Zabezpieczono ponad 140 tys. litrów paliwa.

Kolejne działania były przygotowywane przez kilka tygodni. Koordynatorzy z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu do ich realizacji zaangażowali policjantów z 8 województw (zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego). Główny obiekt zainteresowania śledczych znajdował się jednak w Gostyniu na terenie bazy paliwowej.

7 lipca, wcześnie rano, policjanci z KWP w Poznaniu i funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej wkroczyli na teren jednej firm w tym mieście. Na terenie magazynów paliwowych w podziemnych zbiornikach zabezpieczono 85 tys. litrów oleju opałowego, co do którego istniało podejrzenie, że mógł zostać poddany procesowi wybielenia i wprowadzenia w olej napędowy. Próbki z poszczególnych zbiorników zabezpieczono do dalszych ekspertyz.

Zatrzymano do wyjaśnienia 5 osób, które przebywały w tym czasie na terenie magazynu. Wśród nich było 3 kierowców, magazynier i prezes spółki, która wynajmowała zbiorniki innym firmom.

(KWP w Poznaniu / mg)

Film Kolejni zatrzymani w sprawie paliwowej

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolejni zatrzymani w sprawie paliwowej (format flv - rozmiar 10.42 MB)

Powrót na górę strony