Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za oszukiwanie allegrowiczów

Data publikacji 14.07.2010

Opolscy policjanci zatrzymali pięcioosobową grupę nastolatków z Kędzierzyna-Koźla. Oszukali oni ponad 100 allegrowiczów, włamując się na cudze konta i sprzedając towary, których nie było. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komedy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wraz z funkcjonariuszami z Kędzierzyna-Koźla, przeszukali pięć mieszkań, w których zabezpieczyli komputery, laptopy oraz dyski twarde.

Jak wynika z ustaleń Policji, 15- i 17-latek wraz z trzema 18-latkami, uzyskując loginy i hasła, włamywali się na konta allegrowiczów, które wykorzystywali do sprzedaży fikcyjnych towarów – przede wszystkim drogich telefonów komórkowych.

Kupujących oszukali na 50 tys. złotych. Allegro na fikcyjnych transakcjach poniosło straty w wysokości 15 tys. złotych. Policjanci namierzyli oszustów przy współpracy z działem bezpieczeństwa serwisu Allegro.

Nastolatkowie działali od marca tego roku. Na swoich kontach mają także kilka usiłowań udaremnionych przez administratorów portalu Allegro, którzy obserwując aukcje – zablokowali je, jeszcze przed transakcją. Kilkanaście jednostek Policji z kraju prowadzi postępowania w tej sprawie.

17-latkowi i trójce 18-latków, za oszustwa na Allegro, grozi do 8 lat pozbawienia wolności. 15-latek natomiast stanie przed sądem dla nieletnich.

Jedną z podstawowych zalet e-zakupów jest atrakcyjna cena. I tu pojawia się podstawowy problem – jak bezpiecznie kupować w Internecie.

Policjanci i specjaliści z Allegro proszą o zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli natrafiamy na okazję cenową, podchodźmy do niej ostrożnie – przede wszystkim dokładnie sprawdzając sprzedającego.

Serwisy aukcyjne umożliwiają dokonanie bezpiecznej transakcji. Przeczytajmy komentarze wystawione przez innych klientów sprzedającego – czy są pozytywne oraz za sprzedaż jakich przedmiotów zostały wystawione. Korzystajmy z bezpiecznych możliwości dokonywania opłat. Nie wysyłajmy pieniędzy, nie mając kontaktu ze sprzedającym.

Jeżeli już pojawi się problem, wystarczy sprawę zgłosić Policji oraz wystąpić do Programu Ochrony Kupujących Allegro.pl.

Wykrywalność sprawców tego typu oszustw sięga blisko 100 procent.

(KWP w Opolu / pp)
 

Film Zatrzymani za oszukiwanie allegrowiczów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za oszukiwanie allegrowiczów (format flv - rozmiar 2.97 MB)

Powrót na górę strony