Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza V Przystanek PaT

Data publikacji 16.07.2010

Warsztaty artystyczne, m.in. teatralne, wokalne, literackie, tańca i wizażu, koncerty, spektakle i spotkania edukacyjno-rozrywkowe – to wszystko czeka uczestników V PRZYSTANKU PaT, który uroczyście rozpocznie się już dziś w Karolinie o godzinie 17.00. Uczestnicy warsztatów już od samego rana przyjeżdżają na Dworzec Centralny w Warszawie, a następnie jadą do Europejskiego Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej (siedziba Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze) w Karolinie.

Przed południem na Dworcu Centralnym spotkaliśmy się z pierwszymi uczestnikami V Przystanku PaT. Podekscytowana młodzież z niecierpliwością czekała na rozpoczęcie warsztatów. Okazało się, że w większości wypadków są oni stałymi bywalcami kolejnych edycji akcji. Z reguły mają sprecyzowane oczekiwania wobec programu i dokładnie wiedzą, w jakich zajęciach chcą uczestniczyć.

Szczepan: Na PaT przyjechałem już drugi raz żeby uczestniczyć w warsztatach i poznać ciekawych ludzi. Panuje tu fajny klimat. W zeszłym roku brałem udział w zajęciach z realizacji dźwięku. Na co dzień realizuję dźwięk i chciałem się podszkolić. Uważam, że profilaktyka jest potrzebna żeby młodzież wiedziała jak zapobiegać pewnym zagrożeniom.

Sonia: Jestem już drugi raz na PaTcie. Będę rozwija swój glos. Żeby przyjechać wystarczyło wysłać zgłoszenie. Można tu poznać wielu ciekawych ludzi. Jest świetna zabawa. Udało mi się namówić paru znajomych, żeby w tym roku przyjechali razem ze mną.


Tomek: Jestem pierwszy raz. Namówili mnie koledzy. Mówili, że jest fajnie i że warto przyjechać. Mam zamiar wziąć udział w warsztatach bębniarskich i integrować się z pozostałymi uczestnikami.

Paula: W zeszłym roku też byłam na PaTcie. Jest fajna zabawa. Poprzednio brałam udział w warsztatach tańca nowoczesnego. Teraz idę na plastyczne. Polecam wszystkim. Trochę się obawiałam, że to są warsztaty profilaktyczne, ale uczymy się tu wielu przydatnych rzeczy. Jeśli będzie okazja, to przyjadę znowu.


***

Akcja rozpocznie się dziś o godz. 17.00. w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej w Karolinie. W otwarciu uczestniczyć będzie młodzież polonijna z Niemiec i Ukrainy.

Spotkanie z cykl „Profilaktyka a Ty” odbędzie się już po raz piąty. Na wszystkich uczestników czeka jak zwykle moc atrakcji. Organizatorzy oferują udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych – m.in. zajęciach wokalnych, teatralnych, tanecznych, literackich, dziennikarskich, plastycznych, recytatorskich i technicznych. Program Pat-u przewiduje również spektakle teatralne przygotowane przez młodzież z całej Polski oraz nocne rozmowy filozoficzne.

Finał, który odbędzie się 24 lipca pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, połączony zostanie w tym roku z obchodami Święta Policji. O godzinie 14.00 wszyscy zgromadzeni goście zostaną zaproszeni do obejrzenia prac artystycznych powstałych w czasie trwania V PRZYSTANKU PaT. Uroczystość zaszczycą swoją obecnością m.in.  przedstawiciele kilku resortów, organizacji i instytucji prospołecznych, wyższych uczelni, a także znani i cenieni przedstawiciele świata sztuki.

Mieszkańcy Warszawy oraz goście zaproszeni z terenu całej Polski, będą mieli okazję wysłuchać koncertów Jerzego Filara i Jarosława Chojnackiego oraz zespołów Meltrad i Czerwony Tulipan. Dodatkową atrakcją dla wszystkich, którzy przybędą pod PKiN będzie, prezentowana przez Komendę Stołeczną Policji – wystawa interaktywna pod hasłem „Twoja Policja”. Na miejscu wystawiony będzie specjalistyczny sprzęt policyjny, mobilny posterunek, miasteczko ruchu drogowego i policyjne radiowozy.

Organizatorami V PRZYSTANKU PaT są: Policja, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej Narodowej w Karolinie – Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Stowarzyszenie Akademia Wilanowska.

Z roku na rok w akcji „Profilaktyka a Ty” bierze udział coraz więcej osób. W 2006, w Miłomłynie, PRZYSTANEK PaT zgromadził 100 uczestników. Rok później, w Nidzicy, liczba ta zwiększyła się ponad dwukrotnie. Na kolejnym spotkaniu w Płocku pojawiło się aż 500 PRZYSTANKOWICZÓW, a w zeszłym roku w Miętnym k. Garwolina padł PaT-owski rekord – 1500 uczestników.

Trzy lata temu program PaT wpisany został do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Natomiast w zeszłym roku patronat nad PRZYSTANKIEM PaT objął Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009.

Przez cały czas trwania Akcji do dyspozycji mediów będzie press room oraz zespół prasowy, który udzieli informacji wszystkim zainteresowanym dziennikarzom oraz pomoże w realizacji i ich materiałów.

(Materiały PaT / pp)

Powrót na górę strony