Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Praca za granicą? Bądź czujny!

Data publikacji 20.07.2010

W Internecie możemy odnaleźć wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia. Firmy pośredniczące kuszą nas coraz lepszymi warunkami pracy – proponując m.in. dobre wynagrodzenie czy dogodne godziny pracy. W euforii wyjazdów często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego, jadąc za granicę, zaplanuj wszystko od początku do końca – tak aby ten koniec nie stał się dla Ciebie dramatem.

Okres wakacji to nie dla każdego czas wypoczynku i relaksu. Dla wielu z nas jest doskonałym momentem by podreperować swój budżet. Decydujemy się więc na wyjazdy za granicę w celach zarobkowych. Niestety wraz ze wzrostem liczby osób wyjeżdżających -pojawia się coraz więcej informacji dotyczących działalności nielegalnych agencji pośrednictwa pracy. Apelujemy o wyjątkową ostrożność podczas planowania wyjazdu.

 

Przed wyjazdem…

Uważnie czytaj ogłoszenia o pracę. Omijaj te, które wydają Ci się podejrzane. Przed wyjazdem zrób wszystko by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranej firmie – sprawdź w rejestrze czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Dowiedz się czy ma zawartą umowę z zagranicznym pracodawcą. Postaraj się o kontakt z osobami, które już wcześniej korzystały z usług tej firmy. Skorzystaj z forum lub skontaktuj się telefonicznie. Dowiedz się czy w ich przypadku wszystko przebiegło pomyślnie.

 

Co potem?

Jeśli już wybierzesz konkretną ofertę i miejsce pracy pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami, które przekazuje Ci pośrednik. Uważnie czytaj to, co podpisujesz. Domagaj się od pośrednika pokwitowań wszystkich wpłat. Pytaj o wszelkie szczegóły, które są dla Ciebie niejasne.

Zadbaj o dopełnienie wszelkich formalności – sprawdź ważność paszportu, dowodu osobistego, wizy. Pamiętaj o ubezpieczeniu! Zrób kserokopię wszystkich dokumentów, które zabierasz i zostaw zaufanej osobie. Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, który pokryje ewentualne koszty leczenia w określonych przypadkach.

Sprawdź adres i numer kontaktowy z ambasadą i najbliższym konsulem w kraju, do którego jedziesz. Zapytaj o numer Poland Direct - umożliwi Ci połączenie się z osobami w Polsce. Pamiętaj o włączeniu roamingu w swoim telefonie!

Zostaw bliskim wszelkie namiary – adres miejsca, do którego jedziesz, numer telefonu i dane dotyczące zarówno pracodawcy, jak i ludzi, z którymi wyjeżdżasz. Ustalcie częstotliwość kontaktu – jeśli nie połączysz się z umówioną osobą o konkretnej porze – będzie to sygnał dla nich, że coś się stało. Ustal również hasło, które będzie ukrytą informacją w sytuacji zagrożenia. Użyjesz go, gdy ktoś będzie kontrolował Twoje rozmowy telefoniczne.

 

Na miejscu…

Pilnuj dokumentów i pieniędzy, które posiadasz. Nie przechowuj wszystkiego w jednym miejscu. Ostrożnie podchodź do nowo nawiązanych znajomości.

W przypadku, gdy stałeś się ofiarą przestępstwa – zgłoś to na Policję. Możesz powiadomić zarówno miejscowy komisariat, jak również komendę w Polsce. Policjanci przypominają, że jeśli jest możliwość kontaktu i powiadomienia ich o przestępstwie – należy to niezwłocznie zrobić (np. drogą mailową). Policja prowadzi działania w sytuacji każdego sygnału. Na miejscu masz prawo do obrony i możesz ubiegać się o tłumacza. Na Twoją prośbę zostanie powiadomiony polski konsulat.

 

Pamiętaj o swoich prawach!

Nikt nie może zmuszać Cię do pracy, ani zabronić swobodnego poruszania się po kraju, w którym przebywasz. Możesz samodzielnie decydować o swoim miejscu zamieszkania. Pracodawca ma obowiązek regularnie wypłacać należyte wynagrodzenie w określonych wcześniej terminach. Pamiętaj, że masz prawo zarówno do odpoczynku, dni wolnych, jak i pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

W sytuacji, kiedy staniesz się ofiarą przestępstwa - możesz zwrócić się do organizacji pozarządowych, które zajmują się wsparciem osób poszkodowanych za granicą. Wszelkie potrzebne informacje i pomoc w kryzysowej sytuacji zdobędziesz pod numerami: 48 22 628 99 99 (Fundacja La Strada) i 48 22 628 01 20 (Krajowe Centrum Konsultacyjno-Informacyjne dla ofiar handlu ludźmi).

Paulina Siwak

Powrót na górę strony