Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

34 kg amfetaminy przejęte przez CBŚ

Data publikacji 21.07.2010

Policjanci Centralnego Biura Śledczego przez prawie cztery miesiące rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie zajmowali się hurtowymi dostawami amfetaminy do województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Wpadli podczas jednej z transakcji z 34 kilogramami narkotyków. Szacuje się, że czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków odurzających to około milion złotych.

Praca policjantów Centralnego Biura Śledczego nad sprawą trwała prawie cztery miesiące. Do funkcjonariuszy, zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej, docierały informacje o tym, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a zwłaszcza powiatu włocławskiego, dostarczane są przez grupę z województwa mazowieckiego, hurtowe ilości narkotyków. Praca funkcjonariuszy doprowadziła do ustalenia 54-letniego szefa zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się hurtowymi dostawami amfetaminy. Jak wynika z informacji zgromadzonych przez śledczych, mężczyzna ten posiada kontakty ze światem przestępczym na terenie całego kraju, w tym także w województwie kujawsko-pomorskim. Informacje zdobyte przez policjantów CBŚ pozwoliły na ustalenie ścisłego trzonu grupy, który stanowili trzej mieszkańcy Płocka i okolic, w wieku 35, 31 i 28 lat.

Z informacji, które zdobyli policjanci CBŚ wynikało, że w lipcu może dojść do transakcji, podczas której dojdzie do sprzedaży dużej ilości narkotyków. Wszystko zostało dokładnie przygotowane. W połowie lipca grupa realizacyjna CBŚ czekała na „hurtowników” w miejscowości Glinojeck w woj. mazowieckim. Tam, podczas narkotykowej transakcji, policjanci przejęli łącznie 34 kilogramy amfetaminy i zatrzymali cztery osoby, w tym przywódcę gangu. Eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy po specjalistycznych badaniach potwierdzili autentyczność i jakość przejętej amfetaminy. Szacuje się, że czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków odurzających to około milion złotych. Z takiej ilości narkotyków podejrzani mogli wprowadzić do obrotu około 340.000 „działek” narkotyków.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 100.000 złotych. Zatrzymani mężczyźni byli już wcześniej karani za kradzieże, włamania, a także posiadanie i handel narkotykami. Paradoksalne lider tej przestępczej grupy, w policyjnych kartotekach jest „czysty” i do tej pory nie był karany. Jak wynika z ewidencji mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą, która prawdopodobnie była jedynie przykrywką dla narkotykowego biznesu.

Podczas śledztwa, nadzorowanego przez Prokuratora Okręgowego z Wydziału Śledczego V we Włocławku, liderowi grupy, 54-letniemu mężczyźnie, przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz usiłowania wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków. Trzem pozostałym mężczyznom prokurator przestawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Wobec wszystkich do sądu złożono wnioski o tymczasowe aresztowanie.

(KWP w Bydgoszczy, mw)
 

Film 34 kg amfetaminy przejęte przez CBŚ

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 34 kg amfetaminy przejęte przez CBŚ (format flv - rozmiar 6.51 MB)

Powrót na górę strony