Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz co przewozisz?

Data publikacji 24.07.2010

„Czy wiesz co przewozisz?” – to hasło kampanii prewencyjno-edukacyjnej, którą prowadzi Policja we współpracy ze Strażą Graniczną. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podróżujących. Wybierając się za granicę powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, ponieważ zupełnie nieświadomie możemy stać się narkotykowymi przemytnikami.

Kampania „Czy wiesz co przewozisz?” ma na celu uświadomienie podróżującym za granicę, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas wycieczek. Niestety zdarza się, że turyści, zupełnie nieświadomie, stają się narkotykowymi przemytnikami. Policja przypomina, że najważniejsza jest ostrożność i ograniczone zaufanie względem obcych osób. Pamiętajmy, że nasz bagaż powinniśmy mieć zawsze na oku.

Problemem zwalczania przestępczości narkotykowej zajmuje się w Polsce Centralne Biuro Śledcze. Z jego obserwacji wynika, że organizatorami nielegalnych transportów są zazwyczaj członkowie grup przestępczych, którzy od lat zajmują się przemytniczym procederem. Oferując atrakcyjne „wynagrodzenie” przyciągają głównie osoby liczące na szybki zysk. Zwerbowani „kurierzy” to przede wszystkim ludzie w trudnej sytuacji materialnej, a także ci, którzy za niewielkie pieniądze chcieliby odbyć dalekie podróże – w zamian za przewiezienie towaru przez granicę inicjatorzy akcji oferują im pokrycie wszelkich kosztów.

Niestety, dochodzi również do sytuacji, w których podróżni nieświadomie stają się narzędziem w rękach przestępców. Organy ścigania odnotowują przypadki, kiedy to turystom podrzucany jest nielegalny towar. Nierzadko przemytnicy proszą ich o przewiezienie paczki przez granicę i przekazanie wyznaczonej osobie na lotnisku – wszystko w ramach przysługi. „Ofiary” są zaskoczone przy okazji kontroli – nagle okazuje się, że ich bagaż zawierał nielegalny towar. Na tłumaczenia jest już za późno – brak świadomości nie jest dla wymiaru sprawiedliwości żadnym usprawiedliwieniem. Musimy zdawać sobie sprawę, że za przestępstwo popełnione nieświadomie również czeka nas kara. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach może być nią nawet śmierć.

Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży zarówno po Europie (Francja, Niemcy, Anglia), jak i dalej, np. do Ameryki Południowej. Dlatego to właśnie do osób jadących w te rejony, Policja apeluje o szczególną ostrożność. Aby nie stać się przypadkowym przemytnikiem wystarczy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim bądźmy czujni w kontaktach z nowopoznanymi osobami. Nie powierzajmy nikomu naszego bagażu – miejmy go zawsze przy sobie. Nie pozostawiajmy rzeczy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Odpowiednio zabezpieczajmy nasze walizki – dostęp do nich powinien być jak najbardziej ograniczony. Pilnujmy rzeczy podczas kontroli granicznej – odpowiednio oznakowany bagaż znacznie trudniej podmienić.

Cel wakacyjnej kampanii „Czy wiesz co przewozisz?” to przede wszystkim informowanie o zagrożeniu jakim jest ryzyko stania się narkotykowym przemytnikiem. Aby poprawić bezpieczeństwo podróży, Policja przy ścisłej współpracy z europejskimi organami ścigania i Strażą Graniczną, prowadzi działania mające na celu rozpoznanie środowiska przemytniczego. Praca funkcjonariuszy będzie jednak bardziej efektywna jeśli podróżujący staną się jednocześnie uważnymi obserwatorami tego, co dzieje się dookoła nich. Ostrożność i ograniczone zaufanie to podstawa nawet w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Paulina Puchała / Paulina Siwak

Powrót na górę strony