Niewybuchy na krajowej dwójce - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niewybuchy na krajowej dwójce

Data publikacji 28.07.2010

Policjanci z Mińska Mazowieckiego i Halinowa wspomagani przez strażaków zabezpieczali w Choszczówce Stojeckiej na odcinku krajowej dwójki miejsce saperskiej akcji. Podczas prac budowlanych natrafiono tam na składowisko amunicji, pochodzące prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Saperzy wydobyli na powierzchnię i zabezpieczyli 67 pocisków artyleryjskich i 10 zapalników.

Do oficera dyżurnego w Mińsku Mazowieckim dotarła informacja, że robotnicy pracujący przy przebudowie drogi krajowej nr 2 natknęli się na dziwne znalezisko. Podczas prac ziemnych w Choszczówce Stojeckiej, łyżka koparki odsłoniła wystające z ziemi pociski. Oficer dyżurny powiadomił o niewybuchach saperów z jednostki wojskowej w Wesołej. Na miejsce wyruszyli policjanci z prewencji, żeby zabezpieczyć miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Kiedy żołnierze przyjechali, rozpoczęła się akcja zabezpieczania pocisków. Policjantów i wojskowych wspomagali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Przez trzy godziny żołnierze wyciągali z ziemi kolejne pociski. Kiedy wydobyto już wszystkie, saperzy sprawdzili jeszcze miejsce akcji detektorem metalu.

Bilans mundurowych działań, to 67 zabezpieczonych pocisków artyleryjskich i 10 zapalników. Arsenał trafił pod plandekę saperskiego stara i wyruszył w kierunku najbliższego poligonu, gdzie miał zostać zdetonowany.

Policjanci przypominają, aby w każdym przypadku zetknięcia się z powojennym znaleziskiem, dzwonić na numer alarmowy. Nie dotykać, nie bawić się i nie demontować, bo skutki takich nieprofesjonalnych zachowań mogą być dotkliwe dla naszego zdrowia.

(KSP/js)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja