Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradały, podając się za pracownice administracji

Data publikacji 02.08.2010

Okradały osoby starsze, podając się za pracownice administracji. Twierdziły, że muszą sprawdzić ciśnienie wody. Trzy kobiety podejrzane o ten przestępczy proceder zostały zatrzymane przez wrocławskich policjantów. Funkcjonariusze już ustalili cztery osoby pokrzywdzone, okradzione na blisko 22 tys. złotych. Kobietę podejrzaną o podobne oszustwo oraz kradzież zatrzymali funkcjonariusze z Warszawy. Policja przypomina o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania względem obcym nam osób.

Wrocławscy policjanci zatrzymali trzy kobiety podejrzane o okradanie starszych ludzi. Zatrzymane to mieszkanki Łodzi i Krakowa, w wieku od 21 do 38 lat. Do zatrzymania doszło na jednej z ulic, na terenie wrocławskiej dzielnicy Krzyki, krótko po tym jak sprawczynie okradły 83–letnią kobietę. Ich łupem padło 500 zł.

Funkcjonariusze niezwłocznie rozpoczęli przeszukiwanie terenu. Na jednej z ulic zauważyli kobiety odpowiadające ustalonemu opisowi sprawczyń. Po zatrzymaniu, policjanci odzyskali całość skradzionych pieniędzy oraz skradziony wcześniej telefon komórkowy.

Zatrzymane kobiety trafiły do policyjnego aresztu. Jak ustalili funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław – Krzyki, kobiety chodząc po mieszkaniach sprawdzały, w których mieszkają osoby starsze, najczęściej samotne. Gdy drzwi otworzyła taka właśnie osoba, podawały się za pracownice administracji. Kobiety przedstawiały różne powody swojej wizyty. Najczęściej twierdziły jednak, że muszą sprawdzić ciśnienie wody. Gdy jedna odwracała uwagę właściciela mieszkania, druga kradła pieniądze lub przedmioty wartościowe.

Policjanci ustalili cztery osoby pokrzywdzone, gdzie łupem złodziejek padło blisko 22 tys. złotych. Podejrzewają oni jednak, że takich kradzieży podejrzane mogą mieć na swoim koncie więcej, zarówno na terenie naszego województwa, jak i w innych regionach Polski. Obecnie w dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.

Teraz zatrzymane odpowiedzą za kradzieże przed sądem. Za tego typu czyny grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Kobiety były już wcześniej notowane za podobne przestępstwa.

Pamiętajmy!

Oszuści odwiedzając najczęściej osoby starsze, samotne podszywają się, podając różne powody wizyty, za pracowników różnych instytucji, czy to pracownika społecznego, administracji, gazowni, energetyki czy też funkcjonariuszy publicznych. Gdy pokrzywdzony wpuszcza ich do mieszkania, wykorzystując jego nieuwagę, kradną kosztowności, pieniądze lub inne wartościowe mienie.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to potwierdzić czy osoba, która do nas przyszła jest faktycznie pracownikiem instytucji, na którą się powołuje. Należy w takiej sytuacji skontaktować się choćby telefonicznie z właściwą instytucją, w celu potwierdzenia czy wysyłała do nas swojego pracownika. Oczywiście czynność tą wykonujemy przed wpuszczeniem danej osoby do naszego mieszkania. Zazwyczaj też administratorzy budynków zamieszczają sami na tablicach ogłoszeniowych informacje o takich wizytach. Jeśli nie ma możliwości szybkiego kontaktu z instytucją, umówmy się na wizytę np. na następny dzień. To da nam czas na sprawdzenie lub przynajmniej poproszenie kogoś z rodziny lub bliskich sąsiadów, by podczas kolejnej wizyty towarzyszył nam.

W kontaktach z osobami obcymi zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania! Przecież tak naprawdę nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia.

(KWP we Wrocławiu / js)

***

Policjanci z warszawskiego Mokotowa ustalili, że kobieta podając się za pracownicę administracji, weszła do mieszkania pod pretekstem kontroli wody. Kiedy rzekoma administratorka wykonywała swoje obowiązki, jej wspólniczka plądrowała pomieszczenia w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. W pewnym momencie właścicielka mieszkania zorientowała się, że ma do czynienia z oszustkami i postanowiła wezwać Policję.

Kiedy kobiety wyszły na klatkę schodową, próbowała przeszkodzić im w ucieczce. Doszło do szarpaniny i jedna z nich zaatakowała starszą panią. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze, którzy zatrzymali fałszywą administratorkę. Okazało się, że kobiety ukradły z mieszkania pieniądze oraz biżuterię. Ponadto policjanci znaleźli w torebce 32-latki heroinę.

Kobieta usłyszała już zarzut kradzieży rozbójniczej oraz posiadania środków odurzających. Za popełnione przestępstwa grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Została tymczasowo aresztowana przez sąd. Policjanci poszukują teraz jej wspólniczek.

Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Pamiętajcie o OGRANICZONYM ZAUFANIU do obcych. Nie wpuszczajcie ich do mieszkań i nie afiszujcie się z posiadanym majątkiem. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z Komendą Rejonową Policji Warszawa II pod numerami telefonów 22 603-11-56 i 22 603-11-55 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997 lub 112.

(KSP / pp)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.78 MB)

Powrót na górę strony