Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Półmetek wakacji w policyjnych statystykach

Data publikacji 03.08.2010

Mniej wypadków drogowych, a co za tym idzie mniej osób zabitych i rannych, mniej nietrzeźwych kierujących, mniej zdarzeń o charakterze kryminalnym i niestety – wręcz rekordowa liczba utonięć – tak w skrócie można podsumować pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji.

W 3 609 wypadkach drogowych, do których doszło w lipcu 2010 roku, zginęło 326 osób, a rannych zostało 4 729. Pierwszy miesiąc zeszłorocznych wakacji, to dla porównania 477 zabitych i 5 634 rannych w 4 227 wypadkach. Wbrew pozorom, to właśnie latem, kiedy warunki na drodze teoretycznie są najlepsze, dochodzi do największej ich liczby. Słoneczna pogoda osłabia czujność kierowców – przekraczają oni dozwoloną prędkość, co skutkować może spowodowaniem tragedii. Policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Okres wakacji sprzyja odpoczynkowi i zabawie przez co wiele osób rozumie także picie alkoholu. Niestety niektórzy kierowcy decydują się, by usiąść „za kółkiem” po jego spożyciu. W lipcu tego roku, policjanci zatrzymali aż 14 535 nietrzeźwych kierujących (dla porównania, w pierwszym miesiącu ubiegłorocznych wakacji – 15 491). Każdy nieodpowiedzialny kierowca, który prowadzi na podwójnym gazie, musi liczyć się z konsekwencjami takiego działania. Gdy spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, bądź gdy ofiara dozna ciężkich obrażeń ciała, powinien liczyć się z dożywotnią utratą prawa jazdy.Taka sama kara spotka go jeśli zbiegnie z miejsca zdarzenia.

W analizowanym okresie funkcjonariusze odnotowali także mniejszą liczbę przestępstw o charakterze kryminalnym. Niestety rekordowy był lipiec pod względem utonięć – życie nad polskimi wodami straciło aż 260 osób. Okres wakacji i letnie upały ściągają na kąpieliska coraz więcej urlopowiczów. Wypoczynkowi często towarzyszy alkohol, przez co wielu amatorom wody nie brakuje ułańskiej fantazji. Brawurowe zachowania, takie jak skoki do wody i kąpiel w miejscach zabronionych – to tylko niektóre przyczyny tragedii. Wielu plażowiczów nie pamięta także o szoku termicznym wywołanym nagłym wejściem do zimnej wody.

Policja w ramach działań prewencyjnych, zarówno na drogach jak i nad akwenami wodnymi, zwiększyła liczbę patroli. Funkcjonariusze kontrolują kierowców w czasie „Trzeźwych poranków”. Z kolei do wypoczywających nad morzem, jeziorami i rzekami kierują akcję „Bezpieczna woda”. Służby ratownicze i mundurowe apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek – wakacje to czas odpoczynku, ale zadbajmy o to, by nie skończyły się dla nas tragicznie.

pp/kk

Wakacje na półmetku - podsumowanie w województwie łódzkim >>

Powrót na górę strony