Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy zakup dla policjantów rzecznych z Warszawy

Data publikacji 05.08.2010

640 koni, silnik V8 – kolejny radiowóz drogówki? Nie. To nowy sprzęt rzecznych z Warszawy. Dzięki łodzi Airboat będą mogli dotrzeć wszędzie tam, gdzie w przypadku tradycyjnych łodzi mogli tylko pomarzyć.

Airboata oddano do użytku na początku lipca podczas obchodów dziewięćdziesięciolecia działalności policji rzecznej. Na cześć statku uchodzącego za pierwowzór służb ratowniczych otrzymał imię Carpathia. Jego matką chrzestną została zaś Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowa łódź posiada ośmiocylindrowy silnik o mocy 640KM. Na wodzie nie ma sobie równych – sprint do setki to pestka, a prędkość maksymalna wynosi 150km/h. Na lodzie Airboat jest jeszcze szybszy. Dzięki czterołopatowemu śmigłu i specyficznej budowie kadłuba nie straszne są mu plaże, bagna czy płytkie rozlewiska.

Łódź może pełnić funkcje patrolowe, jednak przede wszystkim będzie wykorzystywana do ratowania ludzkiego życia. Choć w służbie jest dopiero od miesiąca, to już zdążyła kilkakrotnie pomóc. Jej szybkość uratowała kobietę topiącą się w Wiśle na wysokości warszawskiego Tarchomina. Podczas interwencji wyprzedziła dwie inne łodzie, a cała akcja trwała tylko 10 minut. Była także nieoceniona podczas powodzi na Mazowszu – pozwoliła mieszkańcom Świniar na bezpieczne opuszczenie zalanych terenów.

Dzięki nowej łodzi warszawscy rzeczni mogą szybko i sprawnie nieść pomoc potrzebującym. To w końcu człowiek jest najważniejszy.

Krzysztof Kobert

Powrót na górę strony