Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania na obszarach dotkniętych powodzią

Data publikacji 09.08.2010

Przedwczoraj wiele miejscowości w powiecie zgorzeleckim zostało zalanych wodą. Najbardziej ucierpiały Bogatynia, Sieniawka, Porajów, Markocice, Radomierzyce oraz Zgorzelec. Od samego początku w akcji ratunkowej uczestniczą policjanci niosąc pomoc oraz dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto dolnośląskich policjantów wspierają z powietrza śmigłowce z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu oraz Komendy Głównej Policji, a także 3 łodzie motorowe.

Silne opady atmosferyczne, które nawiedziły powiat zgorzelecki, doprowadziły do wylania rzek Nysy Łużyckiej oraz Miedzianki. Oprócz tego pękła zapora na „Witce” powodując wysokie spiętrzenie wody. Wskutek tego bardzo poważnie ucierpiały miejscowości powiatu, które w znacznym stopniu są zalane i zniszczone. Bardzo duże straty spowodowała woda w miejscowościach Bogatynia, Sieniawka, Porajów, Markocie, Radomierzyce oraz częściowo Zgorzelec.

Od samego początku policjanci biorą udział w działaniach na zalanych terenach. Policjanci zabezpieczają drogi, aby możliwy był przejazd ciężkiego sprzętu wojskowego oraz patrolują zalane tereny zabezpieczając mienie mieszkańców. W nocy z niedzieli na poniedziałek, 100 funkcjonariuszy działających na obszarach dotkniętych powodzią wsparli kolejni policjanci, skierowani w to miejsce z innych jednostek garnizonu dolnośląskiego. Minionej nocy na terenie powiatu zgorzeleckiego ponad 350 policjantów patrolowało rejony dotknięte powodzią. W samej Bogatyni i bezpośredniej okolicy nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz mienia pozostawionego przez osoby ewakuowane czuwało ponad 200 funkcjonariuszy.

Dolnośląskich policjantów wspierają z powietrza śmigłowce z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu oraz Komendy Głównej Policji. Jeden z nich już pierwszego dnia uratował 5 osób z Sieniawki i Porajowa, do których nie można było się dostać drogą lądową. Na miejscu, w akcji ratowniczej wykorzystywane były także łodzie motorowe policjantów z wrocławskiego komisariatu wodnego oraz dolnośląskich policyjnych antyterrorystów.

Także policjanci z Komisariatu Wodnego Policji z Wrocławia wzięli udział m.in. w akcji ratowania dwóch osób, których samochód, woda wręcz zmyła z drogi odcinając jednocześnie drogę ucieczki. W samochodzie znajdował się starosta zgorzelecki wraz z kierowcą, którzy udawali się do miejscowości dotkniętych powodzią. Wyziębieni mężczyźni zostali przewiezieni do szpitala.

Działania policyjne będą kontynuowane do odwołania.

(KWP we Wrocławiu, mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.07 MB)

Powrót na górę strony