Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone miliony

Data publikacji 16.02.2007

Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze z lubelskiego Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli wart cztery miliony złotych majątek trzech mieszkańców Krakowa. To dalszy ciąg sprawy paliwowej, w której zarzuty usłyszało już dwadzieścia osób z województwa lubelskiego i małopolskiego. Grupa wprowadziła do obrotu ponad pół miliona litrów nielegalnego paliwa.

Policjanci ustalili, że w okresie od czerwca 2002 roku do maja 2003 roku sprawcy dokonali nielegalnego obrotu 220 tys. litrów oleju napędowego i 320 tys. litrów benzyny. Z tego tytułu uniknęli płacenia akcyzy w kwocie ponad 1 miliona złotych.
 
Do pierwszych zatrzymań doszło w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy policjanci zatrzymali cztery osoby. Byli to właściciele prywatnych firm paliwowych z Lublina i okolic. We wrześniu 2006 roku policjanci zatrzymali trzech braci z Krakowa - właścicieli dużej bazy paliwowej i jednocześnie kilku stacji paliwowych.
 
Jak ustalili funkcjonariusze Janusz, Marian i Leszek N. otrzymywali paliwo poza fakturowym obiegiem m.in z jednej z lubelskich spółek. Paliwo to było blendowane w ich bazie paliwowej, a później trafiało do różnych stacji paliwowych na terenie całego kraju.
 
Osoby wchodzące w skład grupy usłyszały m.in. zarzuty kierowania oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z nielegalnym obrotem paliwami płynnymi, prania brudnych pieniędzy, oszustwa, niepłacenia akcyzy i wystawiania fikcyjnych faktur.
 
Wszystkim grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Powrót na górę strony