Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali na sprowadzaniu aut

Data publikacji 16.02.2007

Dolnośląscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami przy sprowadzaniu samochodów z zagranicy. Sprawcy oszukali co najmniej 60 osób z całej Polski i wyłudzili od nich ponad 100 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zatrzymali 13 członków grupy przestępczej. Wszystkim grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Od 13 lutego 2007 r głogowscy policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przystąpili do zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej. W działaniach brało udział kilkudziesięciu policjantów, którzy przeszukali mieszkania osób. Zabezpieczyli 11 komputerów, 30 telefonów komórkowych, ponad 21 tysięcy zł i dwa samochody warte ponad 40 tys. zł . Policjanci zatrzymali 13 osób w wieku od 23 do 30 lat. Są to mieszkańcy Głogowa i powiatów polkowickiego i górowskiego.
 
Jak wynika z ustaleń policjantów, działalność grupy przestępczej polegała na pobieraniu zaliczek w kwocie od 500 do 2000 zł na sprowadzenie samochodów z Niemiec. Ogłoszenia z ofertami sprzedaży samochodów zamieszczane były w gazetach motoryzacyjnych i w Internecie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przestępcy oszukali co najmniej 60 osób i wyłudzili od nich nie mniej niż 100 tys. zł.
 
Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju, a na uwagę zasługuje fakt, że często, jedynie w oparciu o rozmowę telefoniczną, lekkomyślnie przelewali swoje pieniądze na konto przestępców.
 
Sąd Rejonowy w Głogowie w stosunku do 4 osób zastosował areszt tymczasowy, a 6 członków grupy trafiło pod dozór policji. Ponadto zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Dwie osoby zostaną dzisiaj doprowadzone do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Jedna kobieta, po przedstawieniu zarzutów, została zwolniona.
 
Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
 
Policjanci apelują o rozwagę. Zawierając tego typu transakcje, jeśli wymagana jest jakakolwiek wpłata zaliczki, należy dokładnie sprawdzić wiarygodność oferenta takiej usługi. Wyjątkowa ostrożność jest wymagana przy różnego rodzaju "super okazjach".
Powrót na górę strony