Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali sklep, w którym pracowali

Data publikacji 16.02.2007

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy rozpracowali oszustów wyłudzających towar w jednym z marketów budowlanych. Zatrzymano dwóch bydgoszczan pracujących w sklepie, który okradali.

Mechanizm przestępstwa był prosty. Jeden ze sprawców składał zatrudnionemu w sklepie 36-latkowi zamówienie na konkretny towar, który potem, zgodnie z obowiązującą procedurą, przygotowywał zlecenie. Były to panele podłogowe, armatura łazienkowa, ceramika łazienkowa, kabiny prysznicowe, wykładziny dywanowe, lustra, czy piece kominkowe.
 
Mężczyzna wykorzystywał do tego dane klientów znajdujące się w informatycznej bazie danych sklepu bądź wymyślone przez siebie. Tak spreparowane zlecenia po wydrukowaniu przekazywał młodszemu sprawcy. Ten komputerze domowym dorabiał fałszywe faktury i paragony kas fiskalnych. Potem ich kopie przekazywał z powrotem koledze, który zanosił je do działu realizacji. Stamtąd już bez przeszkód towar odbierali wynajęci z firmy transportowej kierowcy. Jednak nigdy nie trafiał on bezpośrednio do zamawiającej go osoby. Zawsze był rozładowywany w pobliżu bramy jakiejś posesji, garażu czy przed blokiem wskazanym w zleceniu na transport i natychmiast przeładowywany do innego samochodu.
 
Z zabezpieczonych przez śledczych dokumentów wynika, że sprawcy trudnili się przestępczym procederem od września do listopada 2006. Łącznie wyłudzili towar na kwotę 115 000 zł. To jednak dopiero początek sprawy, w którą zamieszanych jest więcej osób. Policjanci pracujący nad nią od grudnia ściśle współpracują z dyrekcją sklepu, która służy pomocą szczególnie przy weryfikacji zabezpieczonych dokumentów.
 
15 lutego br. prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec młodszego ze sprawców środek zapobiegawczy w postaci dozoru i poręczenia majątkowego. Dzisiaj taki sam środek zastosował wobec drugiego. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie należące do obydwu podejrzanych.
 
Za oszustwo grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8 – art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego.
Powrót na górę strony