Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne fałszywe administratorki w policyjnym areszcie

Data publikacji 17.08.2010

Wrocławscy policjanci zatrzymali trzy kobiety, które okradały starsze osoby podając się za pracownice administracji. Wchodziły do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody. Podejrzane zostały zatrzymane na klatce schodowej jednego z budynków mieszkalnych, chwilę po tym jak okradły 76 – letnią kobietę, zabierając jej 1100 złotych. Policjanci odzyskali skradzioną gotówkę.

Policjanci z komisariatu na wrocławskim Śródmieściu otrzymali informację od mieszkańców ulicy Wyszyńskiego, o trzech kobietach, które podając się za pracownice administracji pukają do drzwi lokatorów. Funkcjonariusze mając podejrzenie, że mogą to być oszustki, niezwłocznie pojechali we wskazany rejon. Zaczęli sprawdzać okoliczne klatki schodowe. Rozmawiając na miejscu z lokatorami budynku policjanci ustalili, że kobiety te chwilę wcześniej okradły starszą panią. Pod pozorem sprawdzenia ciśnienia wody w mieszkaniu, weszły do środka i wykorzystując nieuwagę 76-latki, ukradły z kuchni 1100 złotych.

Na jednej z klatek schodowych funkcjonariusze zauważyli kobiety odpowiadające opisowi przekazanemu przez mieszkańców. Kobiety (25 – 51 lat) zostały zatrzymane. Policjanci znaleźli przy nich całość skradzionej gotówki.

Kilkanaście dni temu na wrocławskich Krzykach w ręce policji wpadły również trzy inne kobiety (mieszkanki Łodzi i Krakowa), które okradały starsze osoby, podając się także za pracownice administracji. Metoda działania była taka sama. Podejrzane zostały zatrzymane, krótko po tym jak ukradły 83 – letniej kobiecie 500 złotych.

Wszystkie zatrzymane kobiety staną przed sądem za kradzieże, za co grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci sprawdzają ile podobnych kradzieży zatrzymane mają na koncie.

Pamiętajmy!

Oszuści odwiedzają najczęściej osoby starsze, samotne. Podając różne powody swoich wizyt podszywają się za pracowników różnych instytucji, czy to pracowników społecznych, administracji, gazowni, energetyki czy też funkcjonariuszy publicznych. Po wpuszczeniu do mieszkań korzystają z chwilowej nieuwagi domowników, kradnąc kosztowności, pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.

Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy czy osoba, która do nas przychodzi jest faktycznie pracownikiem instytucji, na którą się powołuje. Należy w takiej sytuacji skontaktować się choćby telefonicznie z właściwą instytucją, w celu potwierdzenia czy wysyłała do nas swojego pracownika. Oczywiście czynność tę wykonajmy przed wpuszczeniem danej osoby do naszego mieszkania. Zazwyczaj też administratorzy budynków zamieszczają sami na tablicach ogłoszeniowych informacje o takich wizytach. Jeśli nie ma możliwości szybkiego kontaktu z instytucją, umawiajmy się na wizytę np. na następny dzień. To da nam czas na sprawdzenie lub przynajmniej poproszenie kogoś z rodziny lub bliskich sąsiadów, by podczas kolejnej wizyty dotrzymał nam towarzystwa.

W kontaktach z osobami obcymi zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania! Przecież tak naprawdę nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia.

Z uwagi na fakt, że osób pokrzywdzonych w podobnych okolicznościach może być więcej, prokuratura wyraziła zgodę na publikację wizerunku osób zatrzymanych. Osoby, które rozpoznają zatrzymane kobiety, a z różnych powodów faktu kradzieży, bądź usiłowania, nie zgłosiły Policji, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem Policji Wrocław – Śródmieście (ul. Grunwaldzka 6) – tel. 71/340-38-53, 340-41-20 (w godz. 8.00 – 15.00) lub 71/340-43-58, lub 997 i 112 (całodobowo).

(KWP we Wrocławiu / mw)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja