Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano kolejnych podejrzanych w sprawie serii włamań

Data publikacji 17.08.2010

Policjanci z Poznania zatrzymali kolejnych pięciu podejrzanych - włamywaczy i paserów - w sprawie serii włamań do domów jednorodzinnych na terenie kilku województw. Cała grupa ma na koncie ponad siedemdziesiąt przestępstw, podczas których zrabowano pieniądze i biżuterię o wartości co najmniej dwóch milionów złotych.

Kilka dni temu policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali w Oświęcimiu i Libiążu w Małopolsce trzech mężczyzn podejrzanych o udział w serii włamań do domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. Zatrzymani mają od 24 do 30 lat i wcześniej byli notowani w policyjnych rejestrach. Jeden z nich, 30-letni Robert B., był skazany za pobicie ze skutkiem śmiertelnym i odsiedział kilkuletni wyrok.

W ręce policjantów wpadło także dwóch innych mężczyzn, którzy mieli skupować zrabowaną podczas włamań biżuterię. Jest to ojciec i syn, którzy w Katowicach prowadzili lombard i pracownię jubilerską. Podczas przeszukania zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy złotych niewiadomego pochodzenia oraz około 3 kilogramy różnych wyrobów jubilerskich. Prowadzący śledztwo będą sprawdzać, które ze znalezionych pierścionków, kolczyków, łańcuszków i innych przedmiotów zostały skradzione podczas włamań.

Jest to kontynuacja sprawy prowadzonej wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu. W połowie maja tego roku policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu zatrzymali czterech mężczyzn z województwa małopolskiego podejrzanych o włamanie do domu jednorodzinnego pod Środą Wielkopolską. Mężczyźni wpadli w ręce policjantów na autostradzie A2 w pobliżu Strykowa w województwie łódzkim. W samochodzie bmw, którym podróżowali, znaleziono akcesoria służące do włamań. Jeden z podejrzanych miał przy sobie charakterystyczny złoty pierścionek, zrabowany kilka godzin wcześniej. Policjanci od pewnego czasu organizowali zasadzkę na tych włamywaczy, ponieważ mogli oni mieć na swoim koncie nawet kilkadziesiąt przestępstw.

Na początku tego roku zespół kryminalnych przeanalizował śledztwa dotyczące kilkunastu włamań odnotowanych w Wielkopolsce. Badając szczegółowo każdą z tych spraw, policjanci stwierdzili wiele wspólnych cech. Podejrzani wybierali domy jednorodzinne zbudowane niedawno, usytuowane na osiedlach, na których nie było zbyt wielu sąsiadów. Włamywali się przez drzwi tarasowe albo okna i rabowali tylko gotówkę oraz biżuterię. Charakterystyczne było także to, że włamania zawsze były zrobione w soboty lub niedziele. Te spostrzeżenia świadczyły, że te przestępstwa mogły być dziełem tej samej grupy.

Dotychczas zatrzymanym i aresztowanym mężczyznom przedstawiono zarzuty włamań do 70 domów jednorodzinnych. Działali oni na terenie ośmiu województw – podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego. W samej Wielkopolsce ograbili domy w Słupcy, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie, Lesznie, Kaliszu i Koninie.

Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet 10 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony