Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone środki ochrony roślin

Data publikacji 02.09.2010

1635 butelek środków ochrony roślin o wartości 165 tysięcy złotych i 13 tysięcy sfałszowanych etykiet wraz z opakowaniami zarekwirowali poznańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Funkcjonariusze sprawdzają, czy butelki zawierały niepodrobiony środek chemiczny.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu uzyskali informację, że na terenie województwa wielkopolskiego wprowadzane są do obrotu handlowego podrabiane środki ochrony roślin. Nad sprawą pracowali od jakiegoś czasu. Ustalili firmę zajmująca się rozprowadzaniem tych środków oraz miejsce, gdzie je przechowywano. W magazynie nielegalnie je konfekcjonowano i przelewano z oryginalnych litrowych butelek do półlitrowych.

W ostatnich dniach sierpnia poznańscy policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy z Konina, wkroczyli do jednej z hurtowni w Koninie, gdzie zabezpieczyli 1635 butelek o pojemności 0,5 litra i 13 tysięcy etykiet wraz z naklejkami na kartony zbiorcze, przypominające te, które są na firmowym produkcie.

Policjanci sprawdzają, czy zostały naruszone prawa własności intelektualnej, w tym wypadku do znaku towarowego. Prawdopodobnie w opakowaniach o poj. 0,5 l zamiast właściwego specyfiku znajdował się inny środek o podobnym działaniu, znacznie bardziej zanieczyszczony i wycofany z handlu na początku 2010 roku przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów. Policyjni eksperci badają skład chemiczny zabezpieczonego płynu. Czy w butelkach znajdował się oryginalny środek, czy rozcieńczony lub podmieniony, wyjaśni dochodzenie. Sprawę prowadzą śledczy z Konina.

(KWP w Poznaniu / as)
 

Powrót na górę strony