Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesne, oznakowane lancie delta z wideorejestratorami i Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego dla warmińsko - mazurskich policjantów

Data publikacji 02.09.2010

Warmińsko-mazurscy policjanci otrzymali 12 nowoczesnych radiowozów. W najbliższych dniach lancie delta i Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego pojawią się na drogach Warmii i Mazur. Lancie wyposażone są w wideorejestratory oraz zestawy komputerowe. Z kolei nowoczesne APRD posiadają wyposażenie niezbędne do zabezpieczenia zdarzeń drogowych. Wartość zakupionych pojazdów to ponad 1,7 mln złotych.

Funkcjonariusze z Warmii i Mazur otrzymali 12 nowoczesnych radiowozów. 6 z nich to supernowoczesne lancie delta 844. Pojemność silnika takiego auta to 1910 cm, moc silnika - 139,5KW, maksymalna prędkość – 222 km/h. Każdy z tych samochodów ma zamontowany wideorejestrator oraz zestaw komputerowy z drukarką i oprogramowaniem. Dodatkowym wyposażeniem pojazdów są tablice świetlne służące do wysyłania poleceń typu „JEDŹ ZA MNĄ”, „STOP POLICJA”, które umieszczone są za tylną szybą pojazdów.

Lancie delta będą mogły rejestrować prędkość aut jadących przed, jak i za oznakowanym radiowozem. Dodatkowo policjanci będą nagrywać inne wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. To skuteczne narzędzie w walce z drogowymi piratami trafi do policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz do komend miejskich w Olsztynie i Elblągu oraz do powiatowych w Ostródzie, Mrągowie i Giżycku. Wartość jednego samochodu to koszt około 127 tys. złotych.

Oprócz samochodów osobowych, policjanci otrzymali fiaty ducato 250. Są to Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego. Te nowoczesne pojazdy mają przede wszystkim pomóc w jak najlepszym wykonaniu czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego. Niewątpliwie przysłuży się temu niezbędne wyposażenie fiatów ducato. Wnętrze każdego z tych pojazdów jest podzielone na trzy przedziały: kabinę kierowcy, przedział biurowy ze stolikami pod komputer i szafkami oraz przedział magazynowy (miejsce na dodatkowe wyposażenie – umywalkę oraz szafkę ubraniową).

Każdy Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego ma na swoim pokładzie cyfrową kamerę, wózek do mierzenia odległości, zestaw znaków drogowych, walizkę medyczną, teleskopowy maszt oświetleniowy, lampę oświetleniową na statywie, oświetlenie zewnętrzne z trzech stron pojazdu, składany parawan do wykonywania oględzin, przyrząd do badania skuteczności hamowania, podnośnik samochodowy, nożyce hydrauliczne, drukarkę, skaner, kopiarkę, agregat prądotwórczy, tablicę ostrzegawczą „POLICJA UWAGA WYPADEK”. Każdy z tych samochodów posiada niezależny system ogrzewania.

Już za kilka dni pojazdy te trafią do jednostek w Elblągu, Olsztynie, Iławie, Nidzicy, Ostródzie i Szczytnie. Wartość jednego APRD to ponad 203 tys. złotych.

Radiowozy warte ponad 1,7 mln złotych zostały zakupione w 80% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 i w 20% ze środków własnych Policji.

- Drogi na Warmii i Mazurach należą wprawdzie do najpiękniejszych, ale wciąż musimy pracować nad poprawą bezpieczeństwa na nich – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – W programie regionalnym mamy całą oś priorytetową, dotyczącą infrastruktury transportowej regionalnej i lokalnej, gdzie realizujemy projekty na łączną wartość 430 mln zł. Oprócz inwestycji drogowych, które są najważniejsze, potrzebne jest jeszcze zwiększenie ochrony na drogach. Zabezpieczyliśmy na ten cel 23,480 mln zł, z czego większość przypadła policji. Te środki mogą być przeznaczone na zakup sprzętu i środków transportu, służących ochronie dróg przed zagrożeniami i skutkami katastrof drogowych. Chodzi o główne szlaki komunikacyjne, czyli drogi krajowe. Wspólnie z policjantami i drogowcami liczymy na to, że wkrótce poziom bezpieczeństwa na drogach Warmii i Mazur znacząco się podniesie.

Insp. Sławomir Mierzwa, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie dodaje, że „dzięki wzbogacaniu budżetu Policji funduszami unijnymi możemy jeszcze skuteczniej zapobiegać i zwalczać zagrożenia występujące na warmińsko-mazurskich drogach. Te nowoczesne lancie delta i Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego wyznaczają standardy, które obowiązują w naszym województwie, zarówno w kwestii profesjonalnej obsługi zdarzeń drogowych, jak i warunków, w jakich pracują podlegli mi policjanci”.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w 50 % odświeżony został tabor samochodowy warmińsko-mazurskiej Policji. Tylko w 2008 i 2009 policjantom zostało przekazanych do codziennej służby ponad 330 nowych samochodów.

(KWP w Olsztynie / łn)

Powrót na górę strony