Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalne rozlewnie alkoholu

Data publikacji 06.09.2010

Policjanci CBŚ zlikwidowali w województwie kujawsko-pomorskim dwie nielegalne rozlewnie alkoholu. Zatrzymani dwaj członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się produkcją i sprzedażą odkażonego spirytusu, który nabywcy kupowali jako normalny, konsumpcyjny alkohol. Z ustaleń wynika, że w ciągu 5 tygodni sprawcy zdołali wyprodukować ponad 10 tys. litrów nielegalnego alkoholu. Zatrzymanym grozi kara do 7,5 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Praca policjantów Centralnego Biura Śledczego w sprawie produkcji nielegalnego alkoholu trwała 7 miesięcy. W tym czasie funkcjonariusze gromadzili i analizowali informacje o zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się odkażaniem spirytusu, który następnie był sprzedawany jako normalny, konsumpcyjny alkohol. Jak ustalili śledczy skażony spirytus do rozlewni dowożony był z województwa łódzkiego, a całość wyprodukowanego w ten sposób trunku trafiła na włocławski rynek.

Z informacji, którą uzyskali policjanci Centralnego Biura Śledczego wynikało, że pod koniec sierpnia może dojść do kolejnej dostawy skażonego spirytusu. W miejscu, gdzie przestępcy zorganizowali nielegalną rozlewnię, w wynajętym pomieszczeniu magazynowym na terenie miasta, czekali policjanci CBŚ. Przestępcy zostali zaskoczeni przez nich podczas przygotowania do rozlewania gotowego produktu do plastikowych butelek.

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch mieszkańców Włocławka. W czasie przeszukań, w których uczestniczyli również celnicy z Urzędu Celnego w Toruniu, zabezpieczono około 2 tys. litrów spirytusu, substancje chemiczne służące do odkażania oraz aparaturę : plastikowe pojemniki, pompy, filtry i przewody, które były wykorzystywane w procesie technologicznym odkażania wyrobów spirytusowych.

Policjanci zgromadzili także dowody świadczące o tym, że „producenci” nielegalnego alkoholu w czasie 5 tygodni zdołali wyprodukować ponad 10 tys. litrów spirytusu. Jak szacują śledczy wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu przestępczego procederu może sięgać kwoty około 600.000 złotych.

W trakcie czynności funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z policjantami z Włocławka ustalili, że jedna z zatrzymanych osób – 21-latek - może mieć narkotyki. W związku z tym przeszukano mieszkanie, w którym mężczyzna przebywał. Tam policjanci znaleźli 60 gram amfetaminy, z której można było uzyskać około 600 porcji narkotyku i dużą ilość woreczków strunowych.

Prokurator Okręgowy z Włocławka przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzenia do obrotu co najmniej 10 tys. litrów alkoholu wytworzonego niezgodnie z przepisami poprzez odkażenie skażonego spirytusu.

Za przestępstwo to grozi kara do 7,5 roku pozbawienia wolności. Ponadto jeden z zatrzymanych – 21-latek - usłyszał również zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków za co grozi kara do 8 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli samochód dostawczy wartości ponad 20.000 złotych.

Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zdecydował o aresztowaniu zatrzymanych mężczyzn na 3 miesiące.

Wcześniej, w lutym 2010r. policjanci CBŚ zlikwidowali „bliźniaczą” rozlewnię i linię produkcyjną w miejscowości Ograszka w powiecie lipnowskim. W trakcie działań policjanci zabezpieczyli 6500 litrów odkażonego spirytusu. Zgromadzili także dowody świadczące o wyprodukowaniu przez zorganizowaną grupę przestępczą 500.000.000 litrów alkoholu. Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności oszacowano na kwotę około 33.000.000 złotych. W sprawie tej ostatecznie zatrzymano 12 podejrzanych. Czterech z nich, w tym lider grupy, mieszkaniec Aleksandrowa Kujawskiego, przebywa do dziś w areszcie śledczym. Osiem osób regularnie stawia się na dozory w komendach Policji w powiecie inowrocławskim, włocławskim i lipnowskim. W poczet przyszłych kar od przestępców policjanci zabezpieczyli nieruchomości o wartości około 1.000.000 złotych.

Funkcjonariusze sprawdzają czy nielegalne rozlewnie miały ze sobą coś wspólnego i kto był dostawcą skażonego spirytusu. W sprawach tych przewidywane są dalsze zatrzymania i mają one, jak zapewniają śledczy, charakter rozwojowy.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony