Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o sharing zatrzymany

Data publikacji 06.09.2010

Ponad 20 tys. złotych - to straty, jakie mógł spowodować 51-letni mieszkaniec Baborowa, którego policjanci złapali na gorącym uczynku sharingu. Mężczyzna musi się liczyć z odpowiedzialnością karną. Za takie czyny grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

2 września policjanci z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Opolu i KPP w Głubczycach weszli do mieszkania w Baborowie, gdzie złapali 51-latka na gorącym uczynku kradzieży sygnału wizyjnego. Ujawniono pracujące urządzenie do rozdzielania uprawnień do odbioru sygnału cyfrowego z nienależącą do zatrzymanego kartą abonencką cyfry plus. Podczas wykonywania czynności, policjanci zabezpieczyli 11 dekoderów oraz 22 karty abonenckie, które stanowią własność Cyfry Plus, a także laptopa, 4 dyski twarde, 32 płyty CD i przenośną pamięć. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na nośnikach znajdowały się nielegalne kopie oprogramowania, m.in. Microsoftu. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie zatrzymania na komputerze 51-latka otwarte były strony internetowe, które zawierały informacje o nielegalnych sposobach przerabiania dekoderów i rozdzielania sygnałów.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna w sposób niedozwolony przerabiał dekodery, wgrywając oprogramowanie umożliwiające sharing. Z ustaleń wynika, że część zabezpieczonych dekoderów pochodziła z wyłudzeń dokonanych przez osoby zawierające umowy z dostarczycielem sygnału i niepłacące - wymaganego na podstawie zawartej umowy - abonamentu. Funkcjonariusze sprawdzą pochodzenie zabezpieczonych kart i dekoderów. Straty spowodowane działalnością mężczyzny szacuje się na ponad 20 tys. zł.

Zgodnie z ustawą o ochronie usług świadczonych odpłatnie drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym osoba, która w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Tej samej karze podlega osoba, która świadczy usługi niedozwolone.

(KWP w Opolu / as)
 

Powrót na górę strony