Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni fałszywi wnuczkowie

Data publikacji 08.09.2010

Mokotowscy kryminalni zatrzymali 22-letniego Konrada S. Mężczyzna próbował wyłudzić od starszej kobiety 6 000 złotych metodą „na wnuczka”. Oszust wpadł pod bankiem, gdzie umówił się na przekazanie pieniędzy. Natomiast policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z pilskimi funkcjonariuszami ustalili 44-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie na terenie powiatu pilskiego serii oszustw metodą „na wnuczka”. Wczoraj został on zatrzymany w Szczecinie. Grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Policyjni specjaliści zwalczający tego typu przestępstwa na Mokotowie doskonale znają sposób działania oszustów oraz metody, jakie stosują przy wyłudzaniu znacznych kwot pieniędzy. Tym razem, z informacji posiadanych przez policjantów wynikało, że do oszustwa metodą „na wnuczka” może dojść w rejonie jednego z banków. To właśnie tam oszust umówił się z 86-letnią kobietą na przekazanie pieniędzy. Konrad S. został zatrzymany na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, w momencie kiedy próbował odebrać gotówkę.

Jak ustalili policjanci, tego samego dnia na telefon poszkodowanej kobiety zadzwonił mężczyzna, który twierdził że jest jej kuzynem i potrzebuje 10 000 złotych, ponieważ ma finansowe problemy. Kiedy starsza pani oznajmiła mu, że może przekazać mu jedynie 6.000 złotych natychmiast zgodził się, twierdząc że po obiór gotówki przyjedzie jego znajomy. Do ich spotkania miało dojść pod bankiem, z którego kobieta miała podjąć pieniądze. Dzięki natychmiastowej reakcji mokotowskich kryminalnych nie doszło do wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy, a w ich ręce wpadł kolejny oszust. Teraz funkcjonariusze poszukują wspólników 22-letniego Konrada S.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj w prokuraturze usłyszał zarzut za popełnione przestępstwo. Niewykluczone, że oszust może mieć na swoim koncie inne tego typu przestępstwa. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

(KSP/js)

***

W ostatnich trzech miesiącach na terenie powiatu pilskiego doszło do serii oszustw, których ofiarami były najczęściej osoby w starszym wieku. Sprawca działał zawsze w ten sam sposób. Typował ofiarę, a następnie dzwonił do niej, podając się za członka rodziny. Podczas rozmowy informował, że jest w trudnej sytuacji materialnej i potrzebuje natychmiast pożyczki. Z reguły starsza osoba nic nie podejrzewając, zgadzała się na pomoc i przekazywała oszustowi umówioną kwotę. Oczywiście po pieniądze oszust nie przychodził osobiście. Wykorzystywał do tego inne osoby, tak aby nie wzbudzać u swoich ofiar żadnych podejrzeń.

Kilka dni temu poznańscy śledczy dokładnie przeanalizowali wszystkie przypadki oszustw dokonanych metodą „na wnuczka” do jakich doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu pilskiego. W trakcie czynności osobom pokrzywdzonym okazano zdjęcie m.in. wytypowanego mężczyzny, w którym rozpoznały one oszusta. Ustalony został również numer telefonu, którego używał oszust. Dodatkowo śledczym prowadzącym sprawę udało się zabezpieczyć zapis z monitoringu bankowego, na którym zarejestrowany został z jedną ze swoich ofiar. Dzięki temu funkcjonariusze mieli już pewność, że sprawcą oszustw jest 44-letni mieszkaniec Szczecina. Wczoraj w godzinach porannych poznańscy kryminalni zatrzymali go w Szczecinie.

W trakcie przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi telefon komórkowy oraz odzież, która mogła mu służyć do popełniania przestępstw. Jeszcze tego samego dnia w pilskiej komendzie pokrzywdzeni identyfikowali zatrzymanego.

Mężczyźnie postawiono łącznie sześć zarzutów. Prowadzący sprawę śledczy przypuszczają, że pokrzywdzonych osób mogło być więcej. Nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Zatrzymany 44-letni mieszkaniec Szczecina był już w przeszłości notowany przez Policję za inne przestępstwo. Teraz może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

(KWP w Poznaniu/js)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja