Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 10.09.2010

10 września 2010 roku Policja przeprowadzi ogólnopolską akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom, będą realizowane raz w miesiącu przez cały okres jesienno-zimowy. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Ważnym elementem będzie też propagowanie używania elementów odblaskowych.

Każdego roku, począwszy od września, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, jest to związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:

  • nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
  • wejście na jezdnię zza pojazdu.

Do większość potrąceń dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj. na:

  • przejściu dla pieszych,
  • skrzyżowaniu,
  • chodniku,
  • poboczu,
  • przystanku komunikacji publicznej.

W 2009 roku na naszych drogach śmierć poniosło 1 477 pieszych tj. 32,3 % ogółu ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, a 12 328 zostało rannych.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze !

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. Najwięcej ofiar w tej grupie uczestników ruchu jest przede wszystkim w miesiącach letnich, jednak jesienią, zwłaszcza wczesną, zagrożenie wypadkami wśród rowerzystów także jest wysokie.

Na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

(BRD/js)
 

"Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" >>

Powrót na górę strony