Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie lekarzy podejrzanych o korupcję

Data publikacji 22.02.2007

Policjanci z Wydziału dw z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji oraz z Komend w Lesznie i Gostyniu, współpracując z Żandarmerią Wojskową zatrzymali dwóch lekarzy podejrzewanych o przyjmowanie korzyści majątkowych. W zamian za łapówki m.in. wystawiali poborowym zaświadczeń o trwałej niezdolności do służby - tzw. kat. "D".

Policjanci z Wydziału dw z Korupcją poznańskiej Komendy Wojewódzkiej Policji oraz z Komend w Lesznie i Gostyniu, współpracując z Żandarmerią Wojskową zatrzymali dwóch lekarzy podejrzewanych o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wypisywanie zwolnień lekarskich bez badań pacjentów oraz wystawianie poborowym do wojska zaświadczeń o trwałej niezdolności do służby - tzw. kat. "D".

Zatrzymani to 58-letni Roman P. oraz 48-letni Andrzej R. ze Szpitala Wojewódzkiego w Lesznie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że obydwaj lekarze swoją przestępczą działalność prowadzili od 2003 roku, a zamieszanych w sprawę może być nawet około 200 osób – głównie poborowych z Leszna i ościennych powiatów. Za dwutygodniowe zwolnienie L-4 (aby uniknąć stawienia się  przed komisją poborową) trzeba było zapłacić lekarzom do 100 zł, natomiast kategoria "D" "kosztowała" zainteresowanego od 3,5 do 7 tys. zł.
Policjanci zatrzymali także 16 osób podejrzewanych o wręczenie korzyści majątkowej w/w lekarzom. Za przyjmowanie i wręczanie łapówek grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci przypominają, że wszystkie osoby, które dobrowolnie przyznają się do wręczenia korzyści majątkowej i złożą wyczerpujące wyjaśnienia w tej sprawie, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, pod warunkiem jednak, że zgłoszą się do organów ścigania, zanim te stwierdzą zaistnienie przestępstwa na podstawie materiałów własnych.

Kontakt - Wydział dw. z Korupcją KWP w Poznaniu – tel. 061-84-147-00 ( od godz. 7:30 – 15:30 w dni robocze).
Powrót na górę strony