Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekarz i inspektor zatrzymani za korupcję

Data publikacji 23.02.2007

Lubuscy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją zatrzymali lekarza psychiatrę i inspektora ochrony środowiska. Ten pierwszy za pieniądze wystawiał niezgodne z prawdą zaświadczenia o stanie zdrowia, drugi przyjął pieniądze za wydanie opinii dotyczącej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Obaj zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymali Andrzeja P. (49 lat) lekarza ze Szpitala Psychiatrycznego pod Świebodzinem. Zatrzymano go na gorącym uczynku przyjęcia 5.000 zł. Przedstawiono mu zarzut przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie niezgodnych z prawdą zaświadczeń o stanie zdrowia.

Ustalono, że z „usług” Andrzeja P. korzystali m.in. podejrzani, wobec których prowadzone są śledztwa. Policjanci podejrzewają, że podejrzany mógł również wystawiać zaświadczenia lekarskie wykluczające pobyt przestępcy w areszcie, bądź wystawiał zaświadczenie, z którego wynikało, że przestępca przebywał w szpitalu i był hospitalizowany w czasie, gdy przebywał w zupełnie innym miejscu. W zaświadczeniach pisał także, że „pacjent” wymaga systematycznego leczenia psychiatrycznego. Za dodatkową opłatą Andrzej P. przeprowadzał instruktaż jak zachować się w przypadku zatrzymania, uczył też objawów choroby.

W prowadzeniu tego przestępczego procederu prawdopodobnie pomógł mu fakt, że wcześniej był biegłym sądowym.

Za korupcję i poświadczenie nieprawdy zatrzymanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


* * *
 
Drugim zatrzymanym jest Krzysztof M. (50 lat). Mężczyzna przyjął 4.000zł (z zebranego materiału dowodowego wynika, że od tej samej osoby już wcześniej przyjął 4.000 zł). Inspektor przyjął pieniądze za wydanie opinii, na podstawie której wystawiana jest decyzja o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej związanej z recyclingiem pojazdów.

Z informacji posiadanych przez policjantów wynika, że prawdopodobnie podejrzany wcześniej prowadził podobny proceder wobec innych osób ubiegających się o możliwość prowadzenia takiej działalności gospodarczej.
 
Za korupcję Kodeks Karny przewiduje karę 8 lat pozbawienia wolności.         
Powrót na górę strony