Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne poszukiwanie skarbów

Data publikacji 21.09.2010

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli dwadzieścia zabytkowych monet pochodzących z okresu od XVI do końca XIX wieku. Numizmaty przywłaszczył 31-latek, który prowadził nielegalne poszukiwania zabytkowych przedmiotów na terenie Szczecina. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa wyszła na jaw po uzyskaniu przez policjantów Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie informacji, że pewien szczecinianin na jednym z portali aukcyjnych oferuje do sprzedaży zabytkowe monety. Szereg sprawdzeń i ustaleń doprowadził do wytypowania mężczyzny podejrzanego o ten nielegalny proceder. Do zatrzymania doszło po ustaleniu adresu jego pobytu. W czasie przeszukania mieszkania podejrzanego policjanci zabezpieczyli 20 monet, które pochodzą z okresu XVI – XIX wieku. Zatrzymany przyznał, że na własną rękę prowadził poszukiwania archeologicznych przedmiotów za pomocą wykrywacza metali w pod szczecińskich miejscowościach oraz na terenie Szczecina. W czasie tych poszukiwań znalazł zabytkowe monety.
Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Prowadzenie amatorskich poszukiwań z użyciem wykrywaczy metalu jest legalne pod warunkiem, że detektorysta uzyskał zezwolenie – na określony czas i obszar – od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Znalezione zabytkowe przedmioty powinny być przekazane do odpowiednich instytucji.

Mężczyzna usłyszał zarzut z ustawy o ochronie zabytków. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zabezpieczone monety zostaną przekazane do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie zostaną wycenione i zaklasyfikowane.

(KWP w Szczecinie / as)
 

Powrót na górę strony