Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał sprzęt posługując się fałszywymi kartami

Data publikacji 21.09.2010

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 35-letniego Litwina, który za pomocą fałszywych kart płatniczych próbował wyłudzić w jednym z miejscowych sklepów sprzęt komputerowy. Z ustaleń policji wynika, że zatrzymany oszust wyłudził na terenie całego kraju sprzęt o wartości 160 tys. zł. W tym celu używał ponad 50 podrobionych kart płatniczych. 35-latek został już tymczasowo aresztowany.

Do zatrzymania doszło na terenie Starogardu Gdańskiego w jednym ze sklepów ze sprzętem elektronicznym. 35-letni przestępca wpadł podczas finalizowania zakupu dwóch komputerów o wartości ponad 5 tys. zł. Zaskoczonego oszusta zatrzymał miejscowy policjant, który w czasie wolnym od służby przebywał w sklepie.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, mężczyzna od marca br. posługiwał się podrobionymi kartami płatniczymi między innymi w sklepach w Grudziądzu, Wejherowie, Kwidzynie, Kościerzynie, Ełku, Jarocinie, Świeciu i Lęborku. Straty spowodowane jego działalnością oszacowano na około 160 tys. zł. Policjanci zabezpieczyli także prawo jazdy, którym posługiwał się podczas transakcji. Dokument ten prawdopodobnie również został przerobiony. Na temat jego autentyczności wypowiedzą się biegli. Wiadomo, że sklep w Starogardzie Gdańskim miał być ostatnim, w którym oszust planował wyłudzić komputery. Po popełnieniu tego przestępstwa planował wrócić na Litwę.

Zatrzymany jest obywatelem Litwy. Podczas przeszukania zaparkowanego w pobliżu sklepu samochodu policjanci zabezpieczyli 6 laptopów pochodzących z przestępstwa. Mężczyzna posiadał przy sobie 5 podrobionych kart płatniczych, za pośrednictwem których wprowadzał w błąd obsługę sklepu.

Mężczyzna został już aresztowany. Zgodnie z decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Obecnie trwa ustalanie pokrzywdzonych i szacowanie dokładnej wysokości strat. Niebawem mężczyzna stanie przed sądem. Odpowie za wprowadzenie do obiegu podrobionych środków płatniczych. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje natomiast karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

(KWP w Gdańsku/js)
 

Powrót na górę strony