Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopuścili się 150 oszustw

Data publikacji 24.09.2010

Wrocławscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami zaliczek i usług transportowych. Oszuści działali na szkodę różnych firm krajowych i międzynarodowych oraz osób fizycznych, wykorzystując do swych celów internetowe giełdy transportowe. Działając od dwóch lat dopuścili się blisko150 oszustw na łączną kwotę nie mniejszą niż 300 tys. zł.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn (w wieku od 32 do 42 lat), podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawcy dopuszczali się oszustw wyłudzając za pośrednictwem internetowych giełd transportowych zaliczki i usługi transportowe. Podając się za legalnie działające firmy, bądź celowo w tym celu zakładając podmioty gospodarcze, rejestrowali się jako użytkownicy internetowych giełd transportowych. Mając w ten sposób dostęp do wszelkiego rodzaju danych wyszukiwali zlecenia transportowe, które następnie po modyfikacji ponownie wystawiali na stronach giełdy. Za zrealizowane usługi zleceniodawcy przelewali należności na wskazane przez sprawców rachunki bankowe, a przewoźnicy faktycznie realizujący zlecenia transportowe po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, nie otrzymywali za pracę jakiejkolwiek zapłaty.

Do zatrzymań doszło 22 i 23 września br we Wrocławiu. Po przeszukaniach mieszkań zatrzymanych policjanci zabezpieczyli laptopy, karty pamięci, telefony komórkowe oraz dokumenty związane z przestępczym procederem.

Jak ustalili policjanci zajmujący się tą sprawą, sprawcy, którzy działali od dwóch lat, dopuścili się 150 oszustw na łączną kwotę nie mniejszą niż 300 tysięcy złotych.

Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Za oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.41 MB)

Powrót na górę strony