Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawa „Magia kryminalistyki”

Data publikacji 27.09.2010

Dziś, w siedzibie Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy „Magia kryminalistyki”. W uroczystości udział wzięli m.in. Komendant Główny Policji, kadra kierownicza KGP oraz przedstawiciele świata nauki i techniki. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2010 roku.

„Magia Kryminalistyki” to wystawa przygotowana przez Muzeum Techniki i Komendę Główną Policji. Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy związanej z szeroko pojętymi badaniami kryminalistycznymi – zarówno w aspekcie historycznym jak i z najnowocześniejszymi osiągnięciami nauki na polu walki z przestępczością.

Wystawa podzielona jest chronologicznie i tematycznie. Zwiedzający mogą obejrzeć dokumenty, elementy umundurowania i wyposażenia przedwojennych policjantów oraz eksponaty składające się na wyposażenie laboratorium kryminalistycznego z początków XX wieku. Mają także możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy współczesnych ekspertów poszczególnych gałęzi kryminalistyki. Poszczególne stanowiska unaoczniają poziom wiedzy i techniki stosowanej w daktyloskopii, antroposkopii, genetyce, fotografii, badaniach wypadków komunikacyjnych, mechanoskopii, badaniu dokumentów i nośników audiowizualnych. Osobne ekspozycje ukazują rekonstrukcję miejsca oględzin przez policyjnego technika, od którego wiedzy i doświadczenia zależy jakość materiału poddawanego następnie badaniom laboratoryjnym. Wyświetlane w czasie wystawy filmy przybliżają pracę ekspertów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP w ich rzeczywistym miejscu pracy.

Uczestnicy wystawy mogą poddać się procedurze daktyloskopowania, uzyskując odbitki własnych linii papilarnych na specjalnej okolicznościowej karcie daktyloskopijnej. Dowiedzą się, jak funkcjonuje „wykrywacz kłamstw”, a obserwując stanowiska do wykonywania zdjęć sygnalitycznych ocenią jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniła się technika fotograficzna stosowana przy uwiecznianiu wizerunków osób.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2010 roku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.77 MB)

Powrót na górę strony