Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledztwo w sprawie gangu narkotykowego „Walusia” zakończone

Data publikacji 28.09.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zakończyli nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim śledztwo w sprawie zlikwidowanej w maju ubiegłego roku zorganizowanej zbrojnej grupy przestępczej kierowanej przez Marka W. ps. „Waluś”. Przestępcy, działając na terenie Kalisza i okolic, od 2004 roku wprowadzili na rynek co najmniej 75 kg narkotyków. Do aresztu trafiło 29 członków grupy, którym przedstawiono ponad 100 zarzutów. Grozi im do 10 lat więzienia.

Główne uderzenie w narkotykowy gang policjanci z CBŚ przeprowadzili w maju ubiegłego roku. Podczas policyjnej akcji w Kaliszu i Poznaniu w ręce śledczych wpadło sześciu podejrzanych. Wśród nich był między innymi Marek W. ps. „Waluś” uznawany za szefa tej grupy przestępczej. Do policyjnego aresztu trafili także jego kompani – „Gruby”, „Łysy”, „Aro”, „Kung-Fu Panda” i inni. Jeden z zatrzymanych i powiązanych z tą grupą mężczyzn miał kokainę w kapsułkach używanych do przemycania narkotyku wewnątrz organizmu. Znaczne ilości środków odurzających rozprowadzanych przez przestępców trafiały do odbiorców w Kaliszu i okolicach.

W kolejnych realizacjach w tej sprawie, w ciągu kilku miesięcy funkcjonariusze CBŚ zatrzymywali pozostałych członków tej grupy. Między innymi w sierpniu ubiegłego roku w Jarocinie i w Kaliszu zatrzymano dwóch przestępców. W kwietniu tego roku na terenie gminy Blizanów w Wielkopolsce policjanci CBŚ wkroczyli do domów kilku osób powiązanych z dilerami narkotykowego gangu. Zatrzymano czterech mężczyzn i kobietę, którzy zaopatrywali się w narkotyki u jednego z wcześniej zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Zorganizowana zbrojna grupa przestępcza , kierowana przez Marka W. ps. „Waluś” działała od 2004 roku. W tym czasie jej członkowie wprowadzili na rynek co najmniej 75 kg narkotyków. Łącznie do aresztu trafiło 29 przestępców, którym prokurator przedstawił ponad 100 zarzutów, przede wszystkim handlu narkotykami, ale również nielegalnego posiadania broni, legalizowania nielegalnych dochodów (tzw. „prania brudnych pieniędzy”), pochodzących z handlu narkotykami. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli luksusowe samochody, gotówkę oraz inne wartościowe przedmioty.

(KWP w Poznaniu / łn)

 

Powrót na górę strony