Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowe miss

Data publikacji 30.09.2010

Kilkadziesiąt elementów odblaskowych na ubrania i rowery rozdali wczoraj policjanci z radomskiej drogówki wraz z Miss Polonia – Angeliką Jakubowską i Klaudią Natorską – Miss Mazowsza. Akcji, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa radomian, nie powstrzymał nawet padający deszcz.

Nadszedł okres w roku, w którym policyjne biuletyny zapełniają się informacjami o potrąceniach pieszych i rowerzystów. Zapadający szybko zmierzch sprzyja tego typu zdarzeniom drogowym. Niestety nie wszyscy pamiętają o tym, aby samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Dlatego jak zawsze policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu postanowili przypomnieć o tym zarówno pieszym, jak i rowerzystom. W środowe popołudnie, wspólnie z Miss Polonia – Angeliką Jakubowska i Klaudią Natorską – Miss Mazowsza, wyjechali zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, specjalne odblaskowe nalepki na ubrania oraz odblaski przeznaczone dla rowerzystów.

Policjanci i towarzyszące im miss przypominali każdemu z zatrzymanych pieszych i rowerzystów, że osoba poruszająca się drogą po ciemku i nie posiadająca elementów odblaskowych widziana jest z odległości zaledwie 30 metrów. Daje to kierowcy jadącemu np. z prędkością 80 km/h jedynie ok. 1,3 sekundy na reakcję. Osobę posiadającą elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Oznacza to, że kierowca miałby wtedy blisko 7 sekund na podjęcie manewru. Ta pozornie mała różnica w czasie może przesądzić o życiu lub zdrowiu.

Środowa akcja była prowadzona w dwóch miejscach: w Radomiu na ul. Chrobrego oraz na terenie powiatu radomskiego - w Jedlińsku. Do pieszych i rowerzystów trafiło kilkadziesiąt odblasków, które mają poprawić ich bezpieczeństwo. Działania zakończyły się późnym wieczorem.

Wizyta dwóch miss w Radomiu była też dla nich samych okazją do zapoznania się z pracą policjantów pionu prewencji i pionu kryminalnego. Mogły m.in. zobaczyć na czym polega praca oficera dyżurnego i technika kryminalistyki. O służbie w Policji opowiadali insp. Andrzej Chaniecki – szef radomskiej Policji oraz podinsp. Rafał Batkowski i mł. insp. Tomasz Kowalczyk – zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

(KWP w Radomiu / łn)

 

Powrót na górę strony