Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli podczas produkcji BMK

Data publikacji 01.10.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i z KPP w Czarnkowie zlikwidowali w Wielkopolsce wytwórnię prekursora BMK służącego do wytwarzania amfetaminy. W ręce policjantów wpadło na gorącym uczynku trzech mężczyzn zajmujących się tym procederem. Grozi im kara do 5 lat więzienia.

Trzech mężczyzn, mieszkańców Wielkopolski, zatrzymali policjanci z CBŚ i KPP w Czarnkowie podczas produkcji benzylometyloketonu (BMK). Jest to prekursor służący do produkcji amfetaminy. Do zatrzymania doszło w małej miejscowości Marunowo pod Czarnkowem.

Na terenie wynajętej posesji znajdował się dom, w którym urządzone zostało laboratorium. Kiedy wkroczyli do niego policjanci, trzy linie technologiczne pracowały pełną parą. Policyjni specjaliści stwierdzili, że są to urządzenia ciśnieniowe dotąd niespotykane w Polsce. Oceniono, że laboratorium mogło wyprodukować na dobę 25 litrów prekursora.

BMK – benzylometyloketon to substancja stosowana w przemyśle jako wysokowydajny rozpuszczalnik. W Polsce produkcja i handel tym specyfikiem jest koncesjonowana i ściśle kontrolowana. Grupy przestępcze zajmujące się produkcją amfetaminy zazwyczaj przemycają ten prekursor z zagranicy. Jego wartość na nielegalnym rynku wynosi 500 euro za litr.

Policjanci z CBŚ i z miejscowej komendy w Czarnkowie wkroczyli do akcji w sobotę 25 września. Podczas przeszukania laboratorium, poza liniami technologicznymi, zabezpieczyli 40 l. gotowego BMK oraz kilkaset litrów różnych chemikaliów służących do jego produkcji.

Funkcjonariusze zajmowali się rozpracowaniem tej sprawy od kilku miesięcy. Oceniają, że także od kilku miesięcy trwała w tym laboratorium produkcja. Przez ten czas mogło ono wyprodukować kilkaset litrów BMK, z którego można było wytworzyć kilkaset kilogramów amfetaminy.

Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy Wielkopolski w wieku od 26 do 35 lat. Wszyscy byli wielokrotnie notowani za wiele przestępstw kryminalnych – m.in. odpowiadali za rozboje, kradzieże samochodów i włamania. Wszyscy odbywali kilkuletnie wyroki w więzieniach, w których zresztą się poznali i postanowili współdziałać już na wolności.

Sprawą zajmują się policjanci CBŚ z Wydziału Antynarkotykowego, a Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu analizuje zebrane materiały pod kątem przejęcia śledztwa do dalszego prowadzenia. Zebrane dotychczas dowody dały podstawę do postawienia zatrzymanym mężczyznom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji prekursorów. Za te przestępstwa grozi im kara do 5 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.46 MB)

Powrót na górę strony