Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dotychczas zamknięto 970 punktów sprzedaży dopalaczy

Data publikacji 05.10.2010

Dotychczas policjanci i inspektorzy sanitarni zamknęli ponad 970 sklepów z dopalaczami. Decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego o zamknięciu nie udało się jeszcze dostarczyć do ok. 130 podmiotów handlujących dopalaczami. W poniedziałek takich punktów było ok. 200. Dopóki nie dostarczono decyzji GIS, sklep może działać legalnie (PAP).

Funkcjonariusze mają problem z dotarciem do właścicieli czy sprzedawców w takich punktach handlujących dopalaczami, które de facto same się zamknęły.

Apelujemy, by informować o wszelkich próbach sprzedaży dopalaczy. W poniedziałek, dzięki takiemu zgłoszeniu od obywatela, policjanci i inspektorzy sanitarni zamknęli w Opolu sklep, do którego wcześniej nie udało się dostarczyć decyzji GIS.

Policja odnotowała też 18 przypadków naruszenia decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego - sklepy z dopalaczami wznawiały działalność mimo dostarczenia decyzji o zamknięciu.

Policjanci próbują też dostarczać decyzje o zamknięciu do miejsc, gdzie zarejestrowane są witryny internetowe oferujące dopalacze. Niektóre sklepy internetowe wywiesiły informacje o tym, że same do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymują sprzedaż. Są też także takie sklepy, gdzie pod adresem, pod którym funkcjonują, wydaje się, że nikogo nie ma. Można podejrzewać, że właściciele starają się zrobić wszystko, żeby nie odebrać takiej decyzji albo odebrać ją jak najpóźniej.

Od czwartku do poniedziałku policja odnotowała 21 przypadków zatruć dopalaczami.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował w sobotę o wycofaniu produktu o nazwie "Tajfun" i wszystkich podobnych do niego środków oraz o natychmiastowym zamknięciu wszystkich punktów, które je oferują. W akcję zaangażowano kilkuset inspektorów sanitarnych oraz blisko 3 tys. policjantów. Kontrolujący sklepy i hurtownie z dopalaczami zabezpieczyli specyfiki sprzedawane w tych punktach; próbki miały być przekazane do badań laboratoryjnych.

(źródło: serwis informacyjny PAP)

Policjanci walczą z dopalaczami - KSP

Zatrzymany za handel obwoźny dopalaczami - Łodź

Powrót na górę strony