Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Stop Włamaniom” na Mazowszu

Data publikacji 07.10.2010

Zamaskowany włamywacz, brzdęk tłuczonych szyb, zbite okno w samochodzie i pościg za złodziejem torby - w tak nietypowy sposób mazowiecka Policja zainaugurowała kampanię „Stop włamaniom”, która od października ruszyła na całym Mazowszu. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby kradzieży z włamaniem, w szczególności do domów, mieszkań i obiektów handlowych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duża jest różnica między zwykłym oknem a oknem antywłamaniowym. Można się było o tym przekonać, obserwując mężczyznę, który zwykłą szybę rozbił w ciągu kilkunastu sekund, natomiast szyba antywłamaniowa po kilkunastu uderzeniach zadanych z tą samą siłą miała zaledwie kilkanaście pęknięć.

Kolejnym elementem pokazu była próba pokonania zwykłych zamków podklamkowych w drzwiach wejściowych. Włamywacz, używając odpowiednich narzędzi, jest w stanie pokonać taką zwykłą wkładkę w ciągu kilkunastu sekund. Ten eksperyment udowodnił, jak bardzo ważny jest dobór zabezpieczeń, które chronią nasze mieszkania i domy. Wydatek kilkudziesięciu złotych na tzw. szyldzik zabezpieczy zwykły zamek. Wydatek kilkuset złotych na dobre, atestowane zamki uniemożliwi złodziejom wejście do domu przez drzwi.

Sposobem na „nieproszonych gości” może okazać się także monitoring. Taki system dozorowania został założony w bloku mieszkalnym na radomskim osiedlu Borki. Kamery skierowane na drzwi wejściowe skutecznie zniechęcają wandali i potencjalnych złodziei, wspomagając nowoczesny, cyfrowy domofon.

Ostatnim elementem była pozorowana kradzież torby znajdującej się na przednim siedzeniu auta. Siedzący w aucie został zaskoczony przez złodzieja, który wybił szybę w drzwiach, zabrał torbę i usiłował uciec. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez policjantów. Pokaz ten udowodnił, jak kusząca dla potencjalnego złodzieja jest torebka zostawiona na przednim fotelu samochodu.

Przygotowany przez policjantów happening miał na celu pokazanie radomianom, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo. Odpowiednie zabezpieczenia czy zachowanie mogą skutecznie uchronić od stania się ofiara przestępstwa.

Zainaugurowana kampania „Stop włamaniom” ma na celu nie tylko edukację przez uświadamianie zagrożeń, ale również takie dostosowanie działań policji oraz innych podmiotów, w tym społeczności lokalnych, by skutecznie zapobiegać i uniemożliwiać włamania.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony