Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę produkcją i przemycającą papierosy

Data publikacji 12.10.2010

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali 5 magazynów nielegalnych papierosów w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim, zabezpieczyli ponad 8 mln sztuk papierosów. Zatrzymano 13 osób trudniących się produkcją nielegalnych papierosów i ich przemytem. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani. Zatrzymany szef grupy, 70-letni mężczyzna, dodatkowo odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie ze śledczymi gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej V Wydziału do Walki z Zorganizowaną Przestępczością i Korupcją od kilku miesięcy rozpracowywali grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i przemytem do krajów Unii Europejskiej nielegalnych papierosów. Najpierw, na początku września br. funkcjonariusze weszli do dwóch magazynów na terenie powiatu tczewskiego i grudziądzkiego, gdzie zatrzymali m.in. 70-letniego Henryka F., który dowodził całym procederem. Sukcesywnie do końca września policjanci zlikwidowali łącznie 5 magazynów na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, w których zabezpieczyli ponad 8 milionów sztuk nielegalnych papierosów, a także całą linię produkcyjną służącą do pakowania i sortownia gotowych już wyrobów tytoniowych. Papierosy pakowane były do pustych puszek od kawy, herbaty i kukurydzy, a następnie ładowane na ciężarówki i wywożone za zachodnią granicę.

{PLAYER:64522}

Jak ustalili funkcjonariusze, grupa przestępcza działa od 2008 roku. W tym okresie podejrzani przemycili prawie 200 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy z Polski do krajów Unii Europejskiej, m.in. do Wielkiej Brytanii. Straty Skarbu Państwa z tytułu należności publiczno-prawnej szacowane są na około 127 milionów złotych.

Podczas realizacji policjanci zatrzymali łącznie 13 osób (w wieku od 23 do 70 lat). Wszyscy to mieszkańcy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Odpowiedzą oni za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za przestępstwa karno-skarbowe, za co każdy z nich może spędzić najbliższe 10 lat w więzieniu. Dodatkowo 70-letni Henryk F., mieszkaniec Sztumu, usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Decyzją gdańskiego i tczewskiego sądu wszyscy zatrzymani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.

(KWP w Olsztynie/js)

Powrót na górę strony