Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Incydenty przed Krzyżem Smoleńskim

Data publikacji 22.10.2010

Przed Krzyżem Smoleńskim, umieszczonym koło Pałacu Prezydenckiego, Policja odnotowała łącznie 48 incydentów. Reakcja na łamanie prawa była natychmiastowa. Rozpowszechniane informacje o gaszeniu moczem zniczy, czy gaszeniu niedopałków papierosów na szyjach uczestników nie mają potwierdzenia w udokumentowanych faktach.

Wczorajszego popołudnia w trakcie debaty sejmowej padło stwierdzenie powielane potem w wielu mediach, jakoby Policja nie reagowała wobec faktów łamania prawa w okolicach Pałacu Prezydenckiego i umieszczonego tam krzyża, upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Wypowiadanie i powielanie takich treści nie znajduje potwierdzenia w jakimkolwiek dokumencie, którym dysponuje Policja.

W opisanym okresie w okolicach Pałacu Prezydenckiego odnotowano łącznie 48 incydentów, najczęściej znieważeń i obrazy uczuć religijnych. W każdym przypadku reakcja Policji była natychmiastowa. Zgłoszenia napływały zarówno ze strony zwolenników ustawienia krzyża, jak i jego przeciwników. Emocje jakie towarzyszyły osobom zgłaszającym były bardzo duże. Każdorazowo spisywano notatki z takiego incydentu. W większości przypadków osoby zgłaszające po poinformowaniu policjanta, wycofywały się z uczestnictwa w czynnościach procesowych.

Wśród odnotowanych incydentów nie ma takich, które dotyczyłyby czy to gaszenia moczem zniczy, czy to gaszenia niedopałków papierosów na szyjach uczestników. Takie informacje nie mają potwierdzenia w faktach.

Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego Policji
mł. insp. dr Mariusz Sokołowski

Powrót na górę strony