Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano internetowego „speca” od odchudzania

Data publikacji 22.10.2010

Policjanci z Sopotu zatrzymali 46-letniego lekarza, który na aukcjach internetowych nielegalnie sprzedawał leki na odchudzanie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że działał on od 2008 roku i w tym czasie sprzedał lek ponad 3 tys. osób. Za wprowadzanie do obrotu leków bez zezwolenia grozi kara do 2 lat.

Wczoraj w godzinach wieczornych policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczą i korupcji zatrzymali 46-letniego lekarza, mieszkańca Sopotu. Mężczyzna, zamieszczając ogłoszenia na portalach i aukcjach internetowych, handlował lekami na odchudzanie. Na liście oferowanych przez niego specyfików znalazły się m.in. meridia, zelixa. Są to leki wycofane ze sprzedaży w maju br. z uwagi na swoje szkodliwe działanie dla pacjentów. Wcześniej dostępne były tylko i wyłącznie na receptę w aptekach.

W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego mężczyzny zabezpieczono 20 paczek z lekami przygotowanych do wysłania, 400 blistrów leków na odchudzanie, szereg dokumentów świadczących o wysyłkowej działalności zatrzymanego, książeczki RUM na nazwiska różnych osób oraz gotówkę w kwocie 170 tys. złotych. Policjanci zabezpieczyli również 3 komputery i nośniki pamięci USB.

Policjanci szacują, że internetowa „działalność” lekarza trwała od 2008 roku. Wstępne ustalenia wskazują na to, że w tym czasie 46-latek dokonał transakcji z trzema tysiącami osób.

Przestępstwo polegające na wprowadzaniu do obrotu produktów leczniczych bez zezwolenia jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli 100 tys. złotych.

(KWP w Gdańsku/js)
 

Powrót na górę strony