Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa produkująca nielegalny alkohol rozbita

Data publikacji 24.10.2010

Policjanci CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem i wprowadzaniem do obrotu nielegalnego alkoholu. Z ustaleń kryminalnych wynika, że grupa działała od marca br. W tym czasie jej członkowie wprowadzili do obrotu ponad 34 tys. litrów nielegalnego alkoholu. Zatrzymano 11 osób, z czego 7 usłyszało zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy - policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego od kilku miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem i wprowadzeniem do obrotu nielegalnego alkoholu. Gdy zebrali wystarczający materiał dowodowy, przystąpili do realizacji.

Na początku tygodnia funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie wcześnie rano weszli równocześnie na posesje w 8 miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 2,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu, odczynniki chemiczne, narzędzia służące do odkażania, 3 tony podrobionego proszku, kilka tysięcy sztuk wyrobów perfumeryjnych znanych marek oraz ponad 2 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Zatrzymano 11 osób, 7 z nich, w wieku od 32 do 56 lat, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienia sobie z przestępstwa stałego źródła dochodów. Dodatkowo 51-letni Jerzy B., który był już karany za podobne przestępstwa, oraz 36-letni Karol K. wzbogacili się o zarzuty kierowania taką grupą. Mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa działała od marca br. W tym czasie jej członkowie odkazili i wprowadzili do obrotu około 34,5 tys. litrów nielegalnego spirytusu. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków sięgają ponad 1,6 mln złotych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podrobione produkty miały trafiać na rynek województwa warmińsko-mazurskiego. Policjanci ustalają, czy zabezpieczony alkohol mógł być szkodliwy dla zdrowia. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Czynności wykonywane są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Północ.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony