Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa oszustów rozbita

Data publikacji 06.03.2007

Punktualnie o 6:00 rano 20 grup realizacyjnych weszło jednocześnie do mieszkań i domów w Warszawie i okolicach. Zatrzymano 14 osób podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa na kwotę ponad 32 mln zł. Zlikwidowano drukarnię i magazyn ulotek, które przestępcy wykorzystywali w oszukańczym procederze. Pokrzywdzonych działaniem grupy jest ponad 177 tys. osób.

Sprawa swój początek miała w 2003 roku. Wtedy do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji Komendy Stołecznej Policji dotarły pierwsze informacje dotyczące niekorzystnego rozporządzania mieniem wielu osób przez oszukańcze spółki.
 
Od tego momentu policjanci rozpoczęli żmudne ustalenia i czynności operacyjne. Przesłuchali około 1300 osób z całej Polski, które zostały oszukane. Jak ustalili funkcjonariusze, w oszukańczy proceder zaangażowanych było około 10 spółek, których prezesami byli obcokrajowcy, najczęściej obywatele Rumunii lub Białorusi, a wspólnikami firmy zagraniczne.
 
Oszuści rozsyłali pisma do osób w różnych miejscach w kraju, prowadząc tzw. agresywny marketing. Pisma były konstruowane w taki sposób, aby stworzyć wrażenie, że spółka obiecuje przyrzeczenie wygranej-czeku, na bardzo wysokie kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warunkiem odbioru rzekomej wygranej było niezwłoczne potwierdzenie gotowości jej odebrania. Odbywało się to przez:
 
• oddzwonienie na płatną infolinię, gdzie za minutę połączenia koszt wynosił od 4 do 10 złotych za minutę. Dzwoniąc pod podane numery klienci wysłuchiwali jedynie komunikatu z automatu, który trwał kilkanaście minut, a pieniądze z połączenia trafiały do oszukańczych spółek;
• wysłanie sms-a zgłoszeniowego (tzw. usługi multimedialnej) ponosząc koszt kilku złotych za jego wysłanie;
• odesłanie na kuponie zwrotnym podpisanego oświadczenia i wysłanie kilkunastu znaczków pocztowych;
• wpłacenie tzw. opłaty transportowej (manipulacyjnej) rzędu 99 złotych.
 
Po kilku dniach zamiast rzekomego czeku klient otrzymywał przesyłkę od którejś ze spółek. Warunkiem odebrania paczki było uiszczenie kolejnej opłaty od niespełna 70 złotych do 109 złotych. Paczki zawierały przedmioty małowartościowe, znacznie poniżej wartości opłaty.
 
Jeszcze innym sposobem działalności oszukańczych spółek było wysyłanie powiadomień wygraniu wycieczek do Londynu lub Chorwacji. Jednak warunkiem skorzystania z wygranej było wpłacenie na konto spółki 200 lub 300 złotych.
 
Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją KSP ustalili, że osób oszukanych w ten sposób jest ponad 177 tysięcy, a oszuści wyłudzili w ten sposób ponad 32 miliony złotych.
 
Dzisiaj punktualnie o 6.00 rano 20 grup realizacyjnych w jednym czasie weszło na 20 adresów w Warszawie, Otwocku, Falenicy, Karczewie, Celestynowie i Blizne Jasińskiego. Zatrzymano 14 osób, które brały udział w oszukańczym procederze. Zlikwidowano magazyn i drukarnię, gdzie zabezpieczono materiały wykorzystywane do oszukańczego procederu.
 
Sprawa jest rozwojowa i policjanci przewidują kolejne zatrzymania.
Powrót na górę strony