Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katastrofa drogowa – ćwiczenia „Karambol”

Data publikacji 26.10.2010

Dzisiaj rano, w warunkach bardzo złej widoczności, na drodze krajowej 142 w województwie zachodniopomorskim doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Zderzyły się 4 samochody, 23 osoby zostały poszkodowane - 11 przewieziono do szpitala, 5 zginęło na miejscu. W działaniach uczestniczyli między innymi policjanci, strażacy oraz pogotowie. Na szczęście były to ćwiczenia doskonalące współpracę wszystkich służb w przypadku katastrofy drogowej.

Samochód ciężarowy zderzył się czołowo z busem. W wypadku brały udział również dwa inne samochody osobowe. Krótko po zdarzeniu dyżurni numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 otrzymali zgłoszenie od świadków oraz uczestników katastrofy. Z racji tego, że wypadek miał miejsce na granicy trzech powiatów działania koordynowane były ze szczebla wojewódzkiego. W akcji ratowniczej wzięło udział ponad 40 policjantów, a także kilkanaście jednostek Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy i funkcjonariusze prowadzili na miejscu akcję ratowniczą. Był tam również prokurator.

Jak się okazało, poszkodowane zostały 23 osoby, wśród których 11 wymagało przewiezienia do szpitala. Pogotowie ratunkowe, wykorzystując pojazdy oraz dwa śmigłowce, przetransportowało poszkodowanych do szpitali w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim oraz Goleniowie. Niestety 5 osób, wśród których było także niemowlę, poniosło śmierć na miejscu.

Postępująca motoryzacja, ciągła rozbudowa sieci dróg i różnorodności przewożonych ładunków, a także ludzka bezmyślność potęgują zagrożenia drogowe. Dlatego przeprowadzone dzisiaj ćwiczenia, właśnie z takim scenariuszem, są niezbędne. Mają one na celu między innymi doskonalenie współpracy wszystkich służb ratowniczych podczas zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych.

(KWP w Szczecinie/js)
 

Powrót na górę strony