Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10 lat służby policyjnych koni

Data publikacji 27.10.2010

Nie są im groźne leśne ostępy, strome zbocza i górskie potoki. Pomagają pilnować porządku, a gdy trzeba niosą pomoc zagubionym turystom... Policyjne konie swoją służbę na Podkarpaciu rozpoczęły 10 lat temu.

Zespół Policji Konnej i Motorowodnej w garnizonie Podkarpackim powstał w 2000 r., jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju. Początkowo znajdował się w strukturach Oddziału Prewencji Policji, a funkcjonariusze, którzy pełnili tam służbę tworzyli Sekcję w Wydziale Prewencji KWP.

W maju 2000 r. wydzierżawiono obiekt kółka rolniczego w Myczkowie na siedzibę zespołu. Pracujący tam policjanci szkolili się w jeździe konno, sami też wykonywali prace adaptacyjne budynku. Uroczyste otwarcie nowej siedziby z pokazem jazdy odbyło się 10 października 2000 r. Zespół dysponował czterema końmi służbowymi i trzema łodziami motorowymi. W kolejnych latach zmieniało się miejsce zespołu w strukturze podkarpackiej Policji: od Oddziału Prewencji Policji, przez Wydział Prewencji KWP, następnie KPP w Lesku, aż do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, gdzie funkcjonuje jako Zespół Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych oraz Konny.

Przez lata nie zmieniła się jednak siedziba zespołu, który wciąż ma swoją bazę w Myczkowie, w pobliżu Jeziora Solińskiego. W 2008 roku zakupiono też trzy nowe konie.

Dziś podkarpaccy policjanci dysponują czterema wierzchowcami. Najdłużej, bo już 10 lat swoją służbę pełni Barwinek. Larosan i Winston są w Policji od 2 lat, a najmłodszy stażem jest Empres - to koń, którego pozyskano w tym roku, jako darowiznę ze stadniny koni w Janowie Podlaskim. Trzy wierzchowce mają atest 2 stopnia, co oznacza, że mogą być wykorzystywane np. do zabezpieczenia imprez masowych o wysokim stopniu ryzyka.

Na co dzień, zwierzęta wykorzystuje się do służby patrolowej, a także przy zabezpieczaniu imprez masowych. Pomagają w akcjach poszukiwawczych - dzięki ich wsparciu, w górzystych i zalesionych terenach, zdołano odnaleźć wiele zaginionych osób. Są też niezastąpione podczas policyjnych uroczystości, pokazów i spotkań prewencyjnych z dziećmi.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Galeria zdjęć »

Film 10 lat służby policyjnych koni


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 10 lat służby policyjnych koni (format flv - rozmiar 5.92 MB)

Powrót na górę strony