Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mają na swoim koncie blisko 150 oszustw

Data publikacji 27.10.2010

Wrocławscy policjanci zatrzymali 34-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa. To już szósta osoba zatrzymana do sprawy rozbitej grupy przestępczej zajmującą się wyłudzeniami zaliczek i usług transportowych za pośrednictwem internetowych giełd transportowych, na szkodę różnych firm krajowych i międzynarodowych oraz osób fizycznych. Sprawcy mają na swoim koncie blisko150 oszustw na łączną kwotę nie mniejszą niż 300 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 34-letniego mieszkańca Wrocławia podejrzanego o to, że w ramach zorganizowanej grupy przestępczej brał udział w wyłudzeniu zaliczek i usług transportowych. To już szósta osoba zatrzymana w tej sprawie. Wcześniej policjanci zatrzymali 5 sprawców, w tym 3 głównych organizatorów przestępczego procederu.

Jak ustalili funkcjonariusze, sprawcy wyłudzali zaliczki i usługi transportowe za pośrednictwem internetowych giełd transportowych. Podając się za legalnie działające firmy, bądź celowo w tym celu zakładając podmioty gospodarcze, rejestrowali się jako użytkownicy internetowych giełd transportowych. Mając dostęp do wszelkiego rodzaju danych, wyszukiwali zlecenia transportowe, które następnie po modyfikacji ponownie wystawiali na stronach giełdy. Za zrealizowane usługi zleceniodawcy przelewali należności na wskazane przez sprawców rachunki bankowe, a faktycznie realizujący zlecenia transportowe przewoźnicy po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności nie otrzymywali jakiejkolwiek zapłaty. Sprawcy, działając przez ostatnie dwa lata, dokonali blisko 150 oszustw na łączną kwotę nie mniejszą niż 300 tys. złotych.

Funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie. Wobec dotychczas zatrzymanych 5 sprawców zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony