Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podrabiali i wprowadzali do obiegu fałszywe banknoty

Data publikacji 28.10.2010

Policjanci z Jasła zatrzymali czterech młodych mężczyzn, którzy wprowadzali do obiegu fałszywe pieniądze. Funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt, za pomocą którego jeden z nich podrabiał banknoty. Młodzi ludzie przyznali się do winy. Decyzją prokuratora zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

Do policjantów z wydziału kryminalnego jasielskiej komendy dotarły doniesienia o pojawieniu się w obiegu fałszywych banknotów. Na podstawie zebranych informacji i prowadzonego rozpoznania, funkcjonariusze wytypowali i zatrzymali w związku z tą sprawą czterech młodych mieszkańców powiatu jasielskiego.

W domu 18-letniego mieszkańca gminy Nowy Żmigród, funkcjonariusze znaleźli sprzęt służący do podrabiania banknotów. Młody człowiek za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego zeskanował i następnie wydrukował 40 banknotów o nominale 20 zł i 2 banknoty o nominale 100 zł. Tak wykonane fałszywki nie posiadały znaku wodnego oraz żadnych innych widocznych zabezpieczeń.

Funkcjonariusze ustalili, że do produkcji fałszywek, 18-latek został nakłoniony przez swojego o rok młodszego kolegę, który później próbował wprowadzić je w obieg. Część podrobionych dwudziestozłotówek, 18-latek przekazał mieszkającym w Jaśle dwóm swoim rówieśnikom. W mieszkaniu jednego z nich kryminalni zabezpieczyli kilka fałszywych banknotów.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty m.in. wprowadzenia do obiegu kilkunastu podrobionych dwudziestozłotówek. Ponadto mieszkańcowi gminy Nowy Żmigród postawiono zarzut podrabiania pieniędzy. W obliczu zebranych dowodów młodzi ludzie przyznali się do winy. Decyzją prokuratora zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

(KWP Rzeszów / mag)

Powrót na górę strony