Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szaleniec z bronią hukową

Data publikacji 31.10.2010

Wczoraj w nocy policjanci z Sochaczewa i antyterroryści obezwładnili mężczyznę, który zabarykadował się w swoim domu i groził sąsiadom bronią. Jego dom przypominał raczej fortecę, a z wnętrza często dochodziły odgłosy wystrzałów i wybuchów. Gdy policjanci rozpoczęli szturm, 57-letni mężczyzna ostrzeliwał się z broni hukowej, ukrywał się za kolejnymi drzwiami i zasiekami. Po jego obezwładnieniu okazało się, że w domu jest kilkanaście sztuk broni hukowej, gazowej i inne atrapy broni, jak również amunicja hukowa, petardy i noże.

Akcja policji – prowadzona w ciasnych pomieszczeniach – nie była łatwa, ponieważ istniało uzasadnione podejrzenie, że mężczyzna może mieć nawet broń ostrą, a pomieszczenia mogą być zaminowane. Decyzję o szturmie podjęto po bezowocnych negocjacjach.

Interwencję policji – w której brali udział funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie i antyterroryści SAT KWP zs. w Radomiu – podjęto po otrzymaniu informacji, że 57-letni mieszkaniec Sochaczewa kieruje wobec swoich sąsiadów groźby karalne. Mężczyzna w przeszłości był widziany z przedmiotem przypominającym broń, a z jego domu dochodziły odgłosy wystrzałów i wybuchów.

Dom, w którym mieszka ten mężczyzna ma odłączony prąd elektryczny, drzwi i okna do mieszkania są zabarykadowane, osłonięte metalowymi prętami i siatką ogrodzeniową uniemożliwiającą wejście do środka. Mężczyzna mieszka samotnie, od wielu lat z nikim nie utrzymywał kontaktów, nikogo również nie wpuszczał do środka.

W związku z powyższym Prokuratur Rejonowy w Sochaczewie wydał nakaz przeszukania domu Janusza J. w celu ujawnienia i zabezpieczenie broni palnej, materiałów wybuchowych oraz innych przedmiotów, których posiadanie jest zabronione.

Z uwagi na to, że Janusz J. nie chciał wpuścić policjantów do domu, na miejsce skierowano policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz negocjatorów policyjnych, którzy mieli za zadanie nakłonić mężczyznę do opuszczenia budynku. Mieszkańcy sąsiednich domów zostali ewakuowani, a na miejsce skierowano załogę Straży Pożarnej oraz Pogotowie Ratunkowe.

Kilkugodzinne rozmowy nie przyniosły pozytywnych rezultatów, dlatego zadecydowano o konieczności wejścia siłowego przez grupę antyterrorystyczną KWP.

Policjanci zatrzymali Janusza J., który wycofywał się za kolejne drzwi w domu, ostrzeliwując się cały czas z broni hukowej i na końcu ukrył się na poddaszu, cały czas strzelając. Aby go obezwładnić antyterroryści musieli użyć granatów hukowych i gazowych.

Po obezwładnieniu mężczyzna został przewieziony przez karetkę pogotowia na oddział psychiatryczny Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, gdzie pozostał na obserwacji.

Z uwagi na brak oświetlenia oraz fakt, że wnętrze budynku było wypełnione zasiekami, butelkami i innymi przeszkodami, a także istniało zagrożenie, że teren jest zaminowany, w nocy odstąpiono od dalszych czynności. Budynek i teren przyległy zostały zabezpieczone przez policjantów.

W sobotę cały dzień policyjni pirotechnicy przeszukiwali wszystkie pomieszczenia w miejscu zamieszkania Janusza J, lecz nie znaleźli materiałów wybuchowych. Po wykonanych czynnościach, mienie należące do mężczyzny zostało przekazane do dyspozycji najbliższej rodzinie.

Podjęte działania doprowadziły do rozwiązania sytuacji kryzysowej bez żadnego uszczerbku na zdrowiu policjantów, jak również osoby wobec której podjęto interwencję.

(KWP zs. w Radomiu/rh)

Powrót na górę strony