Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Staranowani policjanci podczas próby zatrzymania kradzionego samochodu

Data publikacji 01.11.2010

Kryminalni z komendy miejskiej w Gdańsku próbowali zatrzymać trzech mężczyzn uciekających kradzionym autem. Kierujący nie reagował na wezwania do zatrzymania się, staranował radiowóz ciężko raniąc dwóch policjantów. Jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej.

Gdańscy policjanci zwalczający przestępczość samochodową ustalili, że na ulicy Chodkiewicza stoi poszukiwany pojazd. Ford Galaxy został skradziony w nocy z piątku na sobotę z terenu Przymorza. Funkcjonariusze pojechali w ustalone miejsce i około godz. 11:30 zauważyli trzech mężczyzn, którzy nerwowo rozglądali się wokół siebie, po czym wsiedli do skradzionego samochodu.
Działający policjanci mieli pełne podstawy, by sądzić, że to właśnie złodzieje wsiedli do auta. Natychmiast ruszyli w ich kierunku próbując zablokować auto trzema radiowozami z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, jednocześnie wzywali kierowcę do zatrzymania. Jednak mężczyzna wiedząc już, że ma do czynienia z policjantami zdecydował się zaatakować. Ruszył prosto na jeden z radiowozów taranując go.
Po staranowaniu radiowozu sprawcy zaczęli uciekać na piechotę. W trakcie zatrzymania jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej. Najpierw oddał kilka strzałów ostrzegawczych, następnie w kierunku jednego z uciekających mężczyzn raniąc go.

Na miejsce natychmiast wezwano pogotowie ratunkowe, które przewiozło mężczyznę do szpitala. Karetka przewiozła do szpitala również dwóch ciężko rannych policjantów. Pomimo akcji reanimacyjnej ranny mężczyzna zmarł. Do szpitala trafił również drugi z zatrzymanych, który uskarżał się na bóle klatki piersiowej, po tym jak staranował policjantów.
Trwa policyjny pościg za trzecim ze sprawców, jego zatrzymanie jest tylko kwestią czasu.

Mężczyźni ci są znani gdańskiej Policji, mają powiązania ze środowiskiem złodziei samochodów. Byli już zatrzymywani do tego typu spraw.

Odzyskany pojazd zabezpieczono. Na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora policjanci z grupy dochodzeniowo – śledczej przeprowadzili oględziny pojazdu i miejsca, gdzie została użyta broń służbowa. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają także eksperci z Wydziału Kontroli KWP w Gdańsku.
Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa.

KWP Gdańsk

Powrót na górę strony