Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Data publikacji 02.11.2010

Policjanci CBŚ wspólnie ze Służbą Celną zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono ponad 820 kg tytoniu i ponad 10 tys. gotowych wyrobów. Do sprawy zatrzymano 3 osoby.

W wyniku działań operacyjnych policjanci z CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej namierzyli i zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych, która działała na terenie jednej z miejscowości powiatu zielonogórskiego. Gdy policjanci z celnikami weszli na teren hali produkcyjnej, trwało właśnie pakowanie tytoniu do specjalnie przygotowanych opakowań. Na miejscu policjanci zatrzymali 3 osoby - są to mieszkańcy województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Podczas przeszukań pomieszczeń hali produkcyjnej policjanci i celnicy zabezpieczyli ponad 820 kg tytoniu – trwa ustalanie jego pochodzenia, 10 340 szt. gotowych wyrobów tytoniowych – paczki pakowane po 50 g, a także sprzęt służący do produkcji – gotową linię produkcyjną i urządzenia do uruchomienia kolejnej.

Sprzęt znaleziony w hali wskazuje, że odbywała się tam produkcja na skalę masową, ponieważ policjanci zabezpieczyli m.in. wózki widłowe do przewożenia palet, pakowarki, zgrzewarki i sprężarki – sprzęt warty kilkaset tysiecy  złotych, mogący służyć do produkcji dużej ilości wyrobów tytoniowych.

Policjanci ustalają, jak długo funkcjonowała linia produkcyjna, ile gotowych produktów udało się przestępcom sprzedać i jakie z tego tytułu straty poniosło państwo polskie. Jak ustalili policjanci, prawdopodobnie produkty z nielegalnej wytwórni miały trafić na eksport. Jedna paczka takiego tytoniu w Polsce kosztuje ok. 22 zł, a za granicą jej wartość może sięgać nawet ok. 60 zł.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wartość zabezpieczonego towaru policjanci szacują na około 350 tys. złotych, a uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku to prawie 400 tys. złotych.

29 października 2010 roku Prokurator Rejonowy w Świebodzinie wystąpił do sądu u z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec zatrzymanych. Sąd zastosował areszt wobec dwóch podejrzanych , a jednego oddał pod dozór policji.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Powrót na górę strony