Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano zabytkowe obrazy

Data publikacji 03.11.2010

Funkcjonariusze z Wołomina wspólnie z policjantami z KGP i KSP na jednej z posesji powiatu wołomińskiego zabezpieczyli ponad 100 różnego rodzaju przedmiotów kultu religijnego. Wśród zabezpieczonych zbiorów kryminalni odkryli też 13 obrazów wpisanych do rejestru zabytków pochodzących z przełomu XVII i XVIII w. Obrazy zostały najprawdopodobniej skradzione z Domu Zakonnego w Pińczowie. Teraz policjanci wspólnie z biegłymi historykami sztuki sprawdzą, czy zabezpieczone płótna, obrazy, książki, figurki i krzyżyki pochodzą z legalnego źródła oraz jaką stanowią wartość historyczną i materialną.

Funkcjonariusze wołomińskiej Komendy zostali poproszeni przez swoich kolegów z komendy w Pińczowie o sprawdzenie jednej z posesji na terenie powiatu wołomińskiego. Jak wynikało z informacji, które wpłynęły do kryminalnych, jeden z mieszkańców miał za pośrednictwem Internetu nabyć obrazy, które mogły zostać skradzione z Domu Zakonnego w Pińczowie. Policjanci niezwłocznie udali się pod wskazany adres. W domu funkcjonariusze odkryli wiele przedmiotów kultu religijnego m.in. płótna i obrazy przedstawiające wizerunki osób świętych, figurki, krzyżyki i książki, których wygląd i oznaczenia świadczył, że mogą mieć nawet ponad 200 lat.

Kryminalnym i policjantom Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wołomińskiej Komendy pomagali również funkcjonariusze z Krajowego Zespołu d/w z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Biura Kryminalnego KGP i Komendy Stołecznej Policji oraz biegły historyk sztuki. Policjanci zabezpieczyli 13 płócien o tematyce sakralnej z widocznymi śladami po wycięciach z ram. Mogły one zostać skradzione z klasztoru na terenie województwa świętokrzyskiego. Obrazy te zostały już przekazano policjantom z komendy w Pińczowie. Dodatkowo na miejscu funkcjonariusze opisali, sfotografowali i pozostawili na przechowaniu za zobowiązaniem właścicielowi posesji ponad 100 sztuk innych przedmiotów o tematyce religijnej mogących stanowić znaczną wartość historyczną.

Teraz policyjni dochodzeniowcy wspólnie z biegłymi historykami sztuki sprawdzą, czy zabezpieczone przedmioty pochodzą z legalnego źródła oraz określą ich wartość nie tylko materialną, ale i historyczną.

(KSP / mw)
 

Powrót na górę strony