Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 05.11.2010

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KPP w Wągrowcu zabezpieczyli kilkanaście dysków twardych i płyt CD/DVD z nielegalnym oprogramowaniem, wartym około 500 tys. zł. Jeśli badania potwierdzą ich nielegalne pochodzenie, sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu weszli do kilku wągrowieckich firm. Według uzyskanych przez nich informacji użytkowano w nich komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Funkcjonariusze zabezpieczyli do ekspertyzy kilkanaście dysków twardych i płyt CD/DVD. Badania biegłych informatyków wykażą, czy używane oprogramowanie pochodzi z nielegalnego źródła. Mundurowym towarzyszył specjalista z zakresu weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych. Funkcjonariusze działali za wiedzą i zgodą właścicieli firm.

Policjanci podejrzewają, że na każdym z tych nośników zainstalowane są nielegalne wersje programów komputerowych. Detektywi zabezpieczyli różne oprogramowania, m.in. systemy operacyjne znanego producenta i inne programy wykorzystywane bez wymaganych licencji.

Nośniki zostaną przekazane biegłemu do ekspertyzy. Za posiadanie nielegalnego oprogramowania kodeks karny przewiduje karę więzienia do 5 lat.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony